Zdravotnícki pracovníci, ktorí z dôvodu materskej, otcovskej či rodičovskej dovolenky prerušili špecializačné štúdium alebo certifikačnú prípravu, budú môcť počas tohto obdobia absolvovať teoretickú časť vzdelávania. Vzdelávacia ustanovizeň im ju započíta do špecializačného štúdia alebo certifikačnej prípravy. Príslušnú zmenu v nariadení vlády odobril kabinet na stredajšom rokovaní.
Vláda zároveň schválila zriadenie spoločnej komisie pre dohľad nad vykonávaním Memoranda o zlepšení systému zdravotníctva z roku 2022. Členmi komisie budú štyria zástupcovia vlády a štyria zástupcovia Lekárskeho odborového združenia (LOZ). Vymenovať zástupcov vlády treba do 12. decembra a zástupcov LOZ do 16. decembra.
Komisia má odporúčať vláde riešenia smerujúce k implementácii memoranda. Na stredajšom stretnutí schválili aj rokovací poriadok spoločnej komisie. Jej zasadania budú neverejné. „Budeme sa pravidelne v zmysle štatútu stretávať, monitorovať pokrok a ja o výstupoch z týchto pravidelných rokovaní, ktoré budú minimálne raz za štvrťrok, budem informovať priamo vládu a premiéra," ozrejmil Šaško.
Akciovky z nemocníc nebudú
Z materiálu z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, ktorý vládny kabinet schválil na stredajšom rokovaní, vyplýva, že počas aktuálneho volebného obdobia nedôjde k transformácii štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.
„Materiálom sa zhmotňujú verejné vyhlásenia predsedu vlády a ministra zdravotníctva o transformácii, respektíve o odmietnutí transformácie zariadení ústavnej zdravotnej starostlivosti v správe MZ SR na akciové spoločnosti. Týmto materiálom vláda odmieta transformáciu zariadení ústavnej zdravotnej starostlivosti v správe MZ SR na akciové spoločnosti v deviatom volebnom období," uvádza sa v predkladacej správe. Návrh reaguje na požiadavky LOZ.
Lekárski odborári trvajú na plnení bodov memoranda, ktoré s nimi podpísal v roku 2022 vtedajší vládny kabinet. Dokument zahŕňa okrem iného financovanie zdravotníckych zariadení, zvýšenie počtu zdravotníkov, ich vzdelávanie aj platovú otázku lekárov. Vyše 3300 lekárov z nemocníc už podalo výpovede na znak nespokojnosti so situáciou v zdravotníctve. Lekári zároveň zvažujú aj výpovede z nadčasovej práce. Sú ochotní výpovede stiahnuť, ak vláda začne plniť ich požiadavky.
„K dnešnému dňu je buď splnených, alebo máme v plnení drvivú väčšinu požiadaviek tak, ako sú stanovené v memorande. Tam, kde očakávaný výstup doteraz dosiahnutý nebol, som predstavil jasný plán krokov, ktoré sa udejú do konca roka a v priebehu budúceho roka, aby bolo jasne garantované, že vláda má záujem nachádzať riešenia tak, ako sú zadefinované v zmysle memoranda," uviedol minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD). Zdôraznil, že ich cieľom musí byť zlepšenie podmienok nielen pre slovenských zdravotníkov, ale aj pre pacientov.
Riešenia ministra lekárski odborári ešte nevideli
LOZ víta odmietnutie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti zo strany vlády. K predstaveniu riešení ostatných požiadaviek memoranda sa však vyjadrí, až keď si ich naštuduje. Šéf lekárskych odborárov Peter Visolajský zároveň skritizoval, že minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) návrhy predstavil bez toho, aby im ich dal dopredu pripomienkovať.
„Tri týždne rokujeme, rozprávame sa, vysvetľujeme a potom bez toho, že by nám to dal dopredu pripomienkovať, tak niečo predloží. Musíme si pozrieť znenie. Z toho, čo som len počul cez médiá, sú to aj niektoré veci, ktoré sme žiadali, ale je tam veľa vecí nedoriešených," uviedol Visolajský pre TASR. Poukázal napríklad na to, že stále nie je vyriešená otázka poriadku vo financovaní nemocníc.
Komunikácia zo strany ministra sa mu nezdá ako konštruktívny dialóg. „Žiadali sme ho o odpočet bodov, teda čo tvrdí, že sú splnené, aby nám to poslal aspoň na pozretie. Dostal som nejakú časť tých vecí včera v noci, takže sme sa na to nestihli ešte ani pozrieť," ozrejmil šéf LOZ.
K návrhom, ktorých predloženie do parlamentu v stredu avizoval minister, sa LOZ podľa Visolajského vyjadrí, až keď ich uvidí. Na stanovisku lekárov sa podľa neho zatiaľ nič nemení. „My sme sa s ministrom nestretli od minulého týždňa, takže ja neviem, čo má zmeniť naše stanoviská, keď tie riešenia, ktoré minister dáva do parlamentu, sme nevideli," povedal.
Visolajský zároveň poznamenal, že ak by mal minister záujem dohodnúť sa s lekármi, nepripravoval by vyhlásenie núdzového stavu. Podľa jeho slov mal Šaško dostať pokyn na prípravu zákonov k núdzovému stavu na rokovaní vlády minulý týždeň. „Ak minister hovorí, že sa dohodol s lekármi, splnil všetky naše požiadavky, tak to nie je pravda, a keď chystá núdzový stav, tak jeho skutky nesvedčia o tom, že by sa chcel dohodnúť," skonštatoval.
Ministri investícií Richard Raši a školstva Tomáš Drucker (obaja Hlas-SD) v stredu uviedli, že o vyhlásení núdzového stavu doteraz nepočuli. Ministri spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) a vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) rovnako tvrdia, že sa o ňom zatiaľ nehovorí. (TASR)