AGEL SK
StoryEditor

Hemofília: Genetické ochorenie krvi, ktoré sa prejavuje u mužov. Dá sa úspešne liečiť

17.04.2023, 14:00
Autor:
redred

Dnes si pripomíname Svetový deň hemofílie.

Je nenápadná, no môže byť zákerná. Hemofília je genetické ochorenie krvi, ktoré sa prejavuje výlučne u mužov.

Informovala o tom hovorkyňa Agel SK Martina Pavliková a dodala, že aj v Nemocnici AGEL Zlaté Moravce majú s pacientmi s touto chorobou bohaté skúsenosti.

„Hemofília je dedičné ochorenie charakterizované problémami so zrážanlivosťou krvi. Existujú dva hlavné typy hemofílie: hemofília A a hemofília B. Oba typy hemofílie sa dedia X-viazaným recesívnym spôsobom, čo znamená, že častejšie postihuje mužov, ženy sú len prenášačkami ochorenia.

Výsledkom je, že ľudia s hemofíliou môžu zažiť dlhotrvajúce a ťažké krvácanie, a to aj pri menších zraneniach,“ uviedla vedúca lekárka oddelenia hematológie a transfúziológie Nemocnice AGEL Zlaté Moravce MUDr. Mária Končálová. 

Svetový deň hemofílie

Vysvetlila, že Svetový deň hemofílie si každoročne pripomíname s cieľom zvýšiť povedomie ostatnej populácie o problémoch ľudí postihnutých touto chorobou a ďalšími dedičnými problémami súvisiacimi s krvácaním.

Podľa Svetovej hemofilickej organizácie každá tisíca žena a tisíci muž trpia poruchami krvácania.

Pritom 75 percent pacientov nemá prístup k adekvátnej starostlivosti, čo znamená, že sa im nestanoví správna diagnóza, následne nemajú šancu dostať správnu liečbu a potrebnú starostlivosť. Dôležitý je v tomto prípade multidisciplinárny prístup.

Diagnostika

Podľa Márie Končálovej sa diagnostikuje krvnými odbermi, dôkazom zníženia množstva hemokoagulačných faktorov, v závislosti od druhu hemofílie.

Ochorenie je geneticky podmienené, v podstate ide o zníženie množstva hemokoagulačných faktorov, následkom ktorých hrozí zvýšené riziko či už spontánneho alebo poúrazového krvácania.

„V základnom rozbore hematologických parametrov ochorenie hemofílie často nie je rozpoznateľné. Až pri bližšej diagnostike je možné uvedené ochorenie určiť. Vzhľadom na to, že toto ochorenie je geneticky podmienené, robíme kompletné testy za účelom potvrdenia, eventuálne vylúčenia ochorenia aj u potomkov našich hemofilikov,“ spresnila MUDr. Končálová.

Liečba

Pri práci s takýmto pacientom musia zdravotníci dodržiavať isté preventívne opatrenia, a to najmä, čo sa týka operácií.

,,Operačné zákroky u hemofilických pacientov sú vo veľkej miere plánované. Operatéri sú v spolupráci s hematológom pripravení na možné komplikácie,“ zhrnula vedúca lekárka.

Liečba hemofílie zahŕňa podávanie nedostatočných faktorov zrážanlivosti, ktoré pomáhajú zastaviť krvácanie, ako aj prevenciu krvácania pomocou profylaktických liekov.

Pri správnej starostlivosti a liečbe môže veľa ľudí s hemofíliou viesť plnohodnotný a aktívny život.

 

 

 

01 - Modified: 2022-09-01 05:00:00 - Feat.: - Title: Novinka v zlatomoraveckej nemocnici: pacienti sa lepšie spoja so zdravotnou sestrou 02 - Modified: 2022-05-06 19:15:01 - Feat.: - Title: Liečba hemofílie je efektívnejšia ako v minulosti, pacienti žijú dlhšie 03 - Modified: 2021-09-13 11:08:03 - Feat.: - Title: Pacientom s hemofíliou pomáha nová aplikácia. Lekári ňou non stop monitorujú ich liečbu
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
30. máj 2023 02:18