UNLP Košice
StoryEditor

Na celulitídu možno použiť liečbu rázovými vlnami. Účinné sú tiež pri bolestiach svalov a kĺbov

09.04.2023, 07:00
Autor:
redred

Liečba sa odporúča pri celulitíde, lymfedéme a obezite. Sú však aj prípady, keď sa využiť nedá.

Rázové vlny sa môžu použiť na celulitídu. Pomôžu aj pri bolestiach svalov a kĺbov. Informovala o tom hovorkyňa Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach Monika Krišková.

Ako objasnila primárka Oddelenia fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach MUDr. Miriam Dziaková, PhD., ak  niekto trpí pre celulitídu v problémových partiách tela, ochabnutým svalstvom  na vnútornej ploche ramien, stehien, odporúčame mu kúru bezbolestnými rázovými vlnami v kombinácii s diatermiou špeciálnym prístrojom.

Ide o patentované zariadenie, ktoré vytvára synergický stimul a napríklad spája bezbolestnú rázovú vlnu i transdermálnu vehikuláciu.

Kontraindikácie

„Po absolvovaní kúry je výsledkom vyhladená koža, jej omladenie, ovplyvnenie celulitídy a zmenšenie obvodu ošetrovaných oblastí tela,“ dodala Miriam Dziaková.  

Liečba sa odporúča pri celulitíde, lymfedéme a obezite. Sú však aj prípady, keď sa využiť nedá.

Kontraindikáciou sú poruchy krvnej zrážanlivosti, užívanie antikoagulačných prípravkov, nádorové ochorenia, liečba kortikoidmi,  akútne infekcie kože v ošetrovanej oblasti, stavy po prekonanej tromboflebitíde a flebotrombóze, dekompenzovaných interných ochoreniach, zavedenom kardiostimulátore a kovových implantátoch v mieste ošetrovania, ale tiež tehotenstvo a šestonedelie.

Aj pri bolestiach svalov a kĺbov

Najnovší prístroj univerzitnej nemocnice v Košiciach neslúži „iba“ na estetické účely.

Ako vysvetlila hovorkyňa nemocnice, využíva sa aj na liečbu pri bolestiach kĺbov, svalov či chrbtice.

„Vďaka unikátnej kombinácii dvoch technológií, a to diatermie a piezoelektrickej rázovej vlny má okamžitý analgetický aj dlhodobý regeneračný hĺbkový efekt pri bezbolestnej aplikácii. Pomôže pri bolestivých úponoch svalov, ide o bolesti známe ako tenisový lakeť, golfový lakeť, ostroha pätovej kosti, burzitíde, kalcifikátoch v mäkkých štruktúrach, pri bolestiach kĺbov a chrbtice, karpálnom tuneli, pri svalových poraneniach alebo poúrazových stavoch,“ spresnila Miriam Dziaková.

Liečba rázovými vlnami nie je hradená zo zdravotného poistenia. Prvé podanie je zdarma, následné sú platené pacientom.

Podľa Moniky Kriškovej, za vyšetrenie neplatí pacient, ktorý sa preukáže výmenným lístkom a dokumentáciou o predchádzajúcej liečbe.

Ak pacient sám požiada o vyšetrenie a liečbu napríklad z estetických dôvodov, platí aj za vyšetrenie.

Techniky na odstraňovanie bolesti

Oddelenie fyziatrie, balneológie  a liečebnej rehabilitácie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach ponúka viacero fyziatricko-rehabilitačných postupov pohybovej liečby, ako sú napríklad liečebné masáže, manuálna a prístrojová lymfodrenáž, reflexné cvičenia podľa Vojtu, NDT Bobath, metódu p. Kabáta, DNS metódu, SM systém či proprioceptívne neuromuskulárne techniky na zlepšenie koordinácie a stability.

„Máme aj špeciálne programy ako je Vertebrogénny program pri ochoreniach platničiek a iných štrukturálnych alebo funkčných poruchách chrbtice vrátane školy chrbta, rehabilitačný program pri osteoporóze a inštruktáž životosprávy, komplexný rehabilitačný program  pri lymfedémoch, rehabilitačný program pri vrodených a získaných poruchách pohybového systému, centrálnych tonusových a koordinačných poruchách u detí, ich prevenciu a liečbu,“ zhrnula primárka oddelenia.

Pacienti môžu využiť tiež rehabilitačný program pre deti s chybným držaním tela alebo skoliózou, program pre liečbu funkčnej ženskej sterility, pri bolestivých poruchách menštruačného cyklu či inkontinencii.

Škola chrbtice ponúka inštruktáž správnej pohybovej životosprávy pri bežných denných aktivitách.

Plantoskopické vyšetrenie detí a dospelých je zamerané na vyšetrenie chybnej pozície alebo deformity nohy, ktoré sa pri zreťazení funkčných porúch môže prejavovať bolesťami nielen dolných končatín, ale aj chrbtice a hlavy. 

 

 

01 - Modified: 2023-07-30 13:00:00 - Feat.: - Title: Novinka pri výmene kolenného a bedrového kĺbu: Pacient sa po operácii zotaví oveľa skôr 02 - Modified: 2023-07-22 09:55:22 - Feat.: - Title: Riziko operácie pre pokles panvového dna u žien je vysoké. Ako sa to rieši u nás? 03 - Modified: 2023-04-27 08:20:12 - Feat.: - Title: Prvým krokom rozvoja univerzitnej nemocnice v Košiciach je zvýšenie energetickej efektívnosti 04 - Modified: 2023-03-31 05:00:00 - Feat.: - Title: Plán obnovy: Univerzitná nemocnica v Košiciach sa bude uchádzať o financie. Navštívil ju aj premiér 05 - Modified: 2023-01-25 15:01:00 - Feat.: - Title: Košická nemocnica zavádza nový projekt manažmentu starostlivosti a prevencie dekubitov u rizikových pacientov
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
29. september 2023 23:29