StoryEditor

Union ZP vníma stanovisko Úradu pre dohľad k cenám výkonov ako kritiku, v Dôvere ho nechápu

21.03.2023, 16:28
Autor:
TASRTASR

Union ZP pripomenula, že za nevydanie nového katalógu zdravotných výkonov, ktorý by mohol viesť k spravodlivejšiemu prerozdeleniu zdrojov v ambulantnom sektore, zodpovedajú príslušné štátne orgány, nie zdravotné poisťovne.

Stanovisko Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) k cenotvorbe zdravotných výkonov vníma Union zdravotná poisťovňa (ZP) ako neprimeranú kritiku súkromných poisťovní.

Dôvera zas odkázala, že napriek tomu, že v nej pracujú chápaví ľudia, nerozumejú, o čo úradu ide. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) považuje za neobjektívne vyjadrovať sa len k vytrhnutému tvrdeniu o netransparentnosti cien za zdravotné výkony.

"Úrad tvrdí, že na Slovensku platíme nadpriemerné odvody v porovnaní s Európou, čo však nie je pravda. Výšku odvodov je potrebné vnímať v nominálnej výške, a tá na Slovensku patrí medzi najnižšie v EÚ," reagoval pre TASR manažér odboru PR Dôvery Branislav Cehlárik.

Upozornil tiež, že ceny sa až na špecifické výnimky neurčujú, ale dohodujú na rokovaniach medzi zdravotnými poisťovňami a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.

Katalóg výkonov a DRG

Zmysel zdravotnej poisťovni nedáva ani volanie úradu po transparentnosti, keďže pripomína, že všetky ceny a zmluvy sú zverejnené na webe zdravotnej poisťovne.

Dôvera súhlasí s Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, že katalóg výkonov a nastavenie DRG sú na Slovensku zlé. "Tento stav je dôsledok doterajšej práce štátu a štátnych orgánov vrátane UDZS," podotkla.

Návrh úradu porovnávať ceny s Českou republikou je podľa nej dobrý krok, no len ak slovenské zdravotníctvo bude financované rovnakou mierou ako české.

"Bez primeraného (porovnateľného) financovanie to nie je nič iné ako populistický návrh," doplnila. Zdravotníctvo podľa nej trápia úplne iné témy ako ÚDZS. Dôveru mrzí, že úrad nevystupuje ako nezávislý regulátor v zdravotníctve.

Union zdravotná poisťovňa pre TASR reagovala, že je vždy otvorená odbornej a konštruktívnej diskusii, no k takej ju neprizvali. Stanovisko Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vníma ako neprimeranú kritiku súkromných zdravotných poisťovní.

"Na rozdiel od vlastníkov iných zdravotných poisťovní pôsobiacich na Slovensku Union ZP nie je tzv. krížový vlastník, teda nie je prepojená so žiadnym poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Žiadneho poskytovateľa neuprednostňujeme, ku každému pristupujeme rovnako. Pri nákupe zdravotnej starostlivosti postupujeme účelne, hospodárne a efektívne, v rámci možností, ktoré nám dávajú finančné prostriedky v systéme," povedala jej hovorkyňa Kristína Balúchová.

Zodpovednosť

Union ZP pripomenula, že za nevydanie nového katalógu zdravotných výkonov, ktorý by mohol viesť k spravodlivejšiemu prerozdeleniu zdrojov v ambulantnom sektore, zodpovedajú príslušné štátne orgány, nie zdravotné poisťovne.

VšZP uviedla, že stanovisko Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou bolo sumarizáciou viacerých nosných tém v rámci fungovania verejného zdravotného poistenia.

"Považujeme za neobjektívne vyjadrovať sa len ku z kontextu vytrhnutému tvrdeniu o netransparentnosti cien za zdravotné výkony, s ktorým sa z pohľadu vecnej pôsobnosti zdravotnej poisťovne principiálne nestotožňujeme," skonštatovala Ivana Štefúnová z oddelenia komunikácie zdravotnej poisťovne.

Činnosť VšZP je podľa nej vždy v súlade s platnou legislatívou a transparentnosť zmluvných vzťahov s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti považuje za svoju doménu.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou minulý týždeň upozornil, že do tvorby cien zdravotných výkonov treba vniesť väčšiu transparentnosť zo strany zdravotných poisťovní aj zaangažovanosť ministerstva zdravotníctva ako cenového regulátora.

01 - Modified: 2023-05-25 16:08:09 - Feat.: - Title: Úrad pre dohľad chce transparentné cenníky pre nemocnice. Čísla ukáže do konca júna 02 - Modified: 2023-05-24 16:36:17 - Feat.: - Title: Štát poslal zdravotným poisťovniam dvojnásobne viac peňazí. VšZP k tomu dostala aj ultimátum 03 - Modified: 2023-05-23 07:00:00 - Feat.: - Title: Komentár: Nie je pravdou, že by zdravotné poisťovne nepodliehali žiadnej regulácii 04 - Modified: 2023-05-22 10:00:00 - Feat.: - Title: Dopláca VšZP na hospitalizácie poistencov súkromných zdravotných poisťovní? Je to absurdné, tvrdí Dôvera aj Union 05 - Modified: 2023-05-21 12:00:00 - Feat.: - Title: Vlani vykonali viac ako šesťtisíc pitiev, ich počet klesol
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. jún 2023 03:57