StoryEditor

Detským pacientom s ochorením srdca pomôže projekt virtuálnej reality

10.03.2023, 07:10
Autor:
TASRTASR

Vo virtuálnej realite môžu deti vykonávať rôzne aktivity trénujúce myseľ, ako napríklad cvičenie pamäti, skladanie objektov či hľadanie cesty.

Zmierniť následky spomalenia psychomotorického vývoja u detských kardiologických pacientov je cieľom projektu Cognity.

Nová aplikácia a špeciálne virtuálne okuliare ich dokážu preniesť do virtuálneho prostredia, ktoré poskytuje relaxáciu alebo tréning kognitívnych funkcií. TASR o tom informovala Jana Kadlečíková z Nadácie Detského kardiocentra.

"Virtuálna realita môže pomôcť znížiť úzkosť u pacientov a tiež zlepšiť kognitívne funkcie," uviedla primárka oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny Detského kardiocentra Ľubica Kováčiková.

Aktivity trénujúce myseľ

Priblížila, že detskí pacienti sú opakovane hospitalizovaní či podstupujú rôzne nepríjemné zákroky, pre ktoré trpia pocitmi úzkosti.

"Okrem toho, ak je vrodená srdcová chyba závažná a dieťa podstupuje zákroky, ovplyvňuje to negatívne aj jeho kognitívne funkcie," doplnila Kováčiková.

Vo virtuálnej realite môžu deti vykonávať rôzne aktivity trénujúce myseľ, ako napríklad cvičenie pamäti, skladanie objektov či hľadanie cesty.

"Zrazu si dieťa uvedomuje, kde je pravá a ľavá strana, pomáha nám rozvíjať rôzne funkcie, dieťa má obrovský zážitok, ktorý mu ostane hlboko vrytý v pamäti," priblížil špeciálny pedagóg Nadácie Detského kardiocentra Peter Vácha.

Podotkol, že je to veľký posun vpred a vidí v projekte budúcnosť. Deti môžu riešiť ľahšie alebo aj náročnejšie úlohy, prostredníctvom ktorých trénujú rozum, pozornosť, orientáciu či vizuálno-priestorové vnímanie.

01 - Modified: 2023-05-31 05:00:00 - Feat.: - Title: Liečba srdcových ochorení u detí: Treba zvyšovať odbornosť lekárov a sestier Detského kardiocentra 02 - Modified: 2023-03-03 17:00:00 - Feat.: - Title: Riaditeľ detskej nemocnice v Bratislave: Či tu bude detské kardiocentrum, o tom nie je prestavba. Nikto nič nechce brať
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
02. jún 2023 03:52