StoryEditor

Sestry kritizujú návrh nových jednotných a národných uniforiem

08.03.2023, 07:00
Autor:
TASRTASR

Autorkou modelov je módna návrhárka Zuzana Haková, nad projektom so zámerom zaviesť novú jednotnú a národnú uniformu pre zdravotné sestry má záštitu Ministerstvo zdravotníctva SR.

Sestry kritizujú návrh nových jednotných uniforiem. Poukazujú na to, že s nimi projekt nikto vopred nekonzultoval. "Národné uniformy majú byť v prvom rade konsenzom medzi sestrami a to sa neudialo," uviedla Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA). S myšlienkou jednotných uniforiem však súhlasí.

"Nikto o tom nevedel a predstavenie projektu a jednotlivých návrhov uniforiem prebehlo bez akejkoľvek diskusie s odborníkmi, zástupcami univerzít, komory a bez toho, aby sme sa pýtali samotných sestier, ktorých sa to osobne dotýka. (...) Stačilo s nimi hovoriť a mohli sme predísť množstvu problémov, ktoré dobrú a prospešnú myšlienku národných uniforiem pre sestry odsunú na dlhé obdobie stavu akejsi hibernácie," skonštatovala komora.

Ochranný odev

Kritika sestier na prezentované návrhy podľa nej jasne ukazuje, že sestry sa nestotožňujú s "akousi modernejšou verziou uniformy v štýle modrobiela podobá sa na anjela".

"Slovenská sestra chce byť sestrou z 21. storočia a nemá záujem o návrat do čias minulých," dodala komora.

Myšlienka jednotných uniforiem pre sestry je však podľa nej z profesijného hľadiska správna.

"Uniforma ako súčasť ochranného odevu má poskytovať maximálnu bezpečnosť pri výkone práce, má spĺňať hygienické normy, dôležitá je kvalita materiálu a samotná životnosť, má byť komfortná a, samozrejme, v neposlednom rade aj dizajnová," skonštatovala SKSaPA.

image
TASR

Vedieť správne identifikovať a rozlíšiť jednotlivé kategórie zdravotníckych pracovníkov je podľa nej dôležité aj pre pacienta.

Návrhy pracovných uniforiem pre zdravotné sestry na Slovensku predstavili minulý týždeň na módnej prehliadke v Košiciach.

Autorkou modelov je módna návrhárka Zuzana Haková, nad projektom so zámerom zaviesť novú jednotnú a národnú uniformu pre zdravotné sestry má záštitu Ministerstvo zdravotníctva SR.

Myšlienka zavedenia rovnošiat čerpá z takejto praxe v minulosti a je súčasťou snahy o zatraktívnenie tejto profesie.

01 - Modified: 2024-05-17 11:26:58 - Feat.: - Title: Máj je mesiacom, kedy si pôrodné asistentky pripomínajú svoj sviatok 02 - Modified: 2024-04-26 08:29:47 - Feat.: - Title: Príchod sestier z Ukrajiny zamrzol. V systéme je dnes odtiaľ nula sestier 03 - Modified: 2024-03-24 17:00:00 - Feat.: - Title: Sestry vyhoria už po štyroch rokoch praxe 04 - Modified: 2024-01-10 13:54:17 - Feat.: - Title: Analýza: Dožívame sa o roky menej. Porovnanie zdravotníctva u nás a vo vyspelých krajinách 05 - Modified: 2023-12-15 08:24:07 - Feat.: - Title: Sestry žiadajú rozšírenie kompetencií a zlegalizovanie súčasného stavu
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
23. máj 2024 12:17