Analýza EFN poukazuje na vážne nedostatky slovenského zdravotníckeho systému.
StoryEditor

Európska federácia sestier upozorňuje na zdravotný systém u nás. V čom sme pozadu?

11.07.2025, 10:17
Autor:
redred

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek považuje závery EFN a Európskej komisie za jasný dôkaz, že zdravotnícka politika potrebuje odvážne systémové riešenia.

Najnovšia analýza Európskej federácie sesterských asociácií (EFN), ako jednotného hlasu sestier EÚ poukazuje na vážne nedostatky slovenského zdravotníckeho systému. Správa upozorňuje na podfinancovanie, nízku nákladovú efektívnosť, nerovnosti v prístupe ku kvalitnej zdravotnej starostlivosti a kritický nedostatok sestier.

image

Ambulancie len pre bohatých? Porovnali sme poisťovne podľa počtu zazmluvnených poskytovateľov

Európska federácia sesterských asociácií (EFN) zverejnila aktuálnu analýzu v rámci iniciatívy „SOLP – Growth of Health & Cohesion Policies“, ktorá hodnotí napĺňanie Európskeho piliera sociálnych práv (EPSP) v členských krajinách EÚ. Výsledky pre Slovensko sú znepokojujúce. Správa poukazuje na pretrvávajúce podfinancovanie zdravotníctva, nízku nákladovú efektívnosť systému a značné nerovnosti v prístupe ku kvalitnej zdravotnej starostlivosti, najmä pre zraniteľné skupiny obyvateľstva.

EFN zároveň potvrdzuje vážny nedostatok sestier a poukazuje na to, že napriek čiastkovému pokroku, primárna a dlhodobá starostlivosť na Slovensku potrebujú systematické posilnenie. Dlhodobá starostlivosť je podľa analýzy stále chronicky podfinancovaná.

Pozitívne EFN hodnotí schválenie Stratégie všeobecnej ambulantnej starostlivosti do roku 2030, ktorú slovenská vláda prijala v roku 2023. Cieľom stratégie je zlepšiť prístup k primárnej zdravotnej starostlivosti a lepšia koordinácia medzi jednotlivými formami starostlivosti, avšak k realizačnej fáze sme sa ešte nedostali. Nadôvažok EFN konštatuje, že Európsky pilier sociálnych práv nie je na Slovensku plne implementovaný a je potrebné prijať ďalšie opatrenia na zabezpečenie spravodlivého a dostupného zdravotného systému pre všetkých.

Slovensko: zdravotníctvo pod tlakom čísel

• V roku 2023 sa očakávaná dĺžka života v SR zotavila nad úroveň pred pandémiou COVID-19, no zostáva jednou z najnižších v EÚ.

• Hustota sestier je len 5,7 na 1 000 obyvateľov, čo je hlboko pod priemerom EÚ (7,6).

• Takmer štvrtina (23,7 %) sestier je vo veku blízko dôchodku a len 9,8 % je vo veku 25–34 rokov.

Slovensko vynakladá na zdravotníctvo jedny z najnižších výdavkov na obyvateľa v EÚ, pričom len 2,0 % výdavkov ide na prevenciu (EÚ priemer: 5,5 %).

• Kapitálové výdavky na zdravotníctvo (0,31 % HDP) sú pod priemerom EÚ (0,48 %).

• Prístup k e-zdravotným službám zaostáva: len 15,6 % populácie využíva online konzultácie, a 16,2 % má prístup k osobným zdravotným údajom online.

image

Interpol a ŠÚKL upozorňujú na predaj falšovaných liekov, najmä online

Ošetrovateľstvo: kritická súčasť reformy

EFN zdôrazňuje, že napriek plánovaným investíciám z Plánu obnovy a odolnosti (1,03 miliardy eur na zdravotníctvo) je potenciál využitia týchto zdrojov v oblasti ošetrovateľstva nedostatočný. Správa preto odporúča:

• Vytvoriť národné projekty zamerané na pokročilú prax sestier (APN),

• Zaviesť normy bezpečného počtu sestier na pacienta (Safe Staffing Levels),

• Realizovať opatrenia na nábor a udržanie sestier (Recruitment & Retention),

• Posilniť verejné zdravie a prevenciu ochorení,

• Zamerať sa na zlepšenie prístupu k starostlivosti pre zraniteľné skupiny,

• Modernizovať infraštruktúru a podporiť digitalizáciu nemocníc.

Záver a odporúčania EFN:

Na základe výziev Európskej komisie v rámci Európskeho semestra 2025 vyzýva EFN Slovensko, aby

urýchlene investovalo do posilnenia prevencie, primárnej starostlivosti a najmä ošetrovateľstva.

EFN odporúča využiť prostriedky z Plánu obnovy a odolnosti (RRP) prostredníctvom národných

projektov zameraných na:

• pokročilú prax sestier (Advanced Practice Nursing),

• bezpečné pomery počtu sestier na pacienta (Safe Staffing Levels),

• nábor a udržanie sestier (Recruitment & Retention).

Výzva na urgentné opatrenia

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) považuje závery EFN a Európskej komisie za jasný dôkaz, že zdravotnícka politika potrebuje odvážne systémové riešenia. Ak sa nepodarí urýchlene zvýšiť počet sestier, stabilizovať ich pracovné podmienky a investovať do prevencie a komunitnej starostlivosti, môže dôjsť k hlbokému kolapsu dostupnosti a kvality zdravotnej starostlivosti, najmä mimo veľkých miest.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) sa pripája k odporúčaniam EFN a bude aktívne presadzovať tieto priority v rámci národných diskusií a legislatívnych iniciatív.

01 - Modified: 2025-06-26 07:45:25 - Feat.: 0 - Title: Minister Šaško so zástupcami nemocníc a poisťovní podpísali memorandum, má zlepšiť financovanie nemocníc 02 - Modified: 2025-06-19 12:01:17 - Feat.: 0 - Title: Investičný manažér skupiny Penta: Spôsob financovania nemocníc potrebuje zmeny 03 - Modified: 2025-06-13 09:08:39 - Feat.: 0 - Title: Časté zmeny vo vedení nemocníc prinášajú veľké komplikácie, upozorňujú analytici
01 - Modified: 2025-05-19 11:01:34 - Feat.: - Title: Biele srdce 2025: Ocenenie dostalo 29 výnimočných sestier a pôrodných asistentiek 02 - Modified: 2025-05-08 22:00:00 - Feat.: - Title: Na Slovensku nula, v Nemecku 30 percent: veľmi ich potrebujeme, no počet zahraničných sestier je u nás mizivý 03 - Modified: 2025-04-24 22:00:00 - Feat.: - Title: V nemocniciach chýba 2 600 sestier. Štát má záložné riešenie, no i to hlási extrémne preťaženie 04 - Modified: 2025-03-26 12:48:04 - Feat.: - Title: Kde je podpora pre sestry? 05 - Modified: 2025-03-17 07:56:22 - Feat.: - Title: Štátny ústav pre kontrolu liečiv považuje Kotlárove vyjadrenia za nebezpečné, zváži podanie trestného oznámenia
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
11. júl 2025 13:47