tasrTASR
StoryEditor

Nemocnice budú môcť poskytovať aj iné programy ako tie, ktoré im vyplývajú z nového prerozdelenia

12.01.2023, 14:00
Autor:
TASRTASR

Rezort o zaradení doplnkových programov rozhodne vtedy, ak je v regióne po daných medicínskych službách dostatočná potreba.

Nemocnice budú môcť poskytovať aj iné medicínske programy ako tie, ktoré im vyplývajú z nového prerozdelenia nemocničnej siete.

Budú môcť požiadať o doplnkové a nepovinné programy ako pôrodnícky program či program urgentnej medicíny. Informovalo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR.

"Všetky nemocnice prejavili ambíciu poskytovať aj programy zariadení z vyššej úrovne kategorizácie. Ministerstvo zdravotníctva bude v prvom kvartáli tohto roka doplnkové programy vyhodnocovať a po splnení legislatívnych podmienok ich aj schvaľovať," ozrejmilo.

Rezort o zaradení doplnkových programov rozhodne vtedy, ak je v regióne po daných medicínskych službách dostatočná potreba.

Splnenie kritérií

Upozornil, že zaradením programu musí nemocnica splniť všetky požadované kritériá, ako napríklad počet výkonov či personálne kapacity.

"Zdravotná poisťovňa má povinnosť všetky do siete zaradené povinné a doplnkové programy aj zazmluvniť," priblížil.

Pri nepovinných programoch sa ich plnenie nevyhodnocuje. "Nepovinné programy môže nemocnica poskytovať, zdravotná poisťovňa ich však nemusí zazmluvniť – bude to závisieť od rokovaní medzi manažmentom nemocnice a poisťovňou," uviedlo ministerstvo.

Rezort zverejnil koncom vlaňajška základnú kostru novej nemocničnej siete. Podľa výsledkov prvej fázy kategorizácie bude jedna nemocnica piatej, tri nemocnice štvrtej, deväť nemocníc tretej úrovne, 33 nemocníc druhej úrovne, 42 nemocníc prvej úrovne a špecializovaných nemocníc.

Dočasne poverený šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský deklaroval, že základným cieľom reformy je, aby pacienti vedeli, ktorá nemocnica v ich okolí im poskytne adekvátnu starostlivosť v adekvátnom čase a adekvátnej kvalite.

"Nie je cieľom reformy nemocníc rušiť fungujúce oddelenia a nemocnice. Práve naopak, reforma prinesie nemocniciam stabilitu," dodal.

01 - Modified: 2023-05-18 15:33:17 - Feat.: - Title: Operácie do dvoch týždňov, platy podľa spokojnosti pacientov. Ktoré plány v zdravotníctve ostali iba na papieri? 02 - Modified: 2023-04-04 05:28:40 - Feat.: - Title: Pôrodnice, kde sa ročne narodí menej ako 400 detí, by mali zaniknúť 03 - Modified: 2023-05-21 10:05:53 - Feat.: - Title: Politické tlaky na odborníkov pokračujú, na komisii boli aj Hegerovi ľudia 04 - Modified: 2023-03-09 17:29:28 - Feat.: - Title: Lengvarský prisľúbil nadstavbu Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach. Rezort to teraz rieši 05 - Modified: 2023-02-22 16:45:12 - Feat.: - Title: Hľadá sa vinník za meškanie novej univerzitnej nemocnice v Bratislave. Krajčí alebo Lengvarský?
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
10. jún 2023 18:13