StoryEditor

Ideme ďalej, ale vieme kam?

18.03.2025, 08:00

Komentuje MUDr. Peter Stachura, Dr. med., MBA, člen Výboru NR SR pre zdravotníctvo.

Parlament schválil súbor zdravotníckych zákonov, ktoré vychádzali z memoranda uzatvoreného medzi ministrom Kamilom Šaškom (Hlas-SD) a Lekárskym odborovým združením (LOZ). Kríza spôsobená výpoveďami vyše 3300 lekárov je tak nateraz zažehnaná.

Lekárske odborové združenie svoj úspech komentovalo slovami z úst svojho predsedu MUDr. Petra Visolajského: „Ideme ďalej“. Kam to presne je a čo to môže priniesť pacientom na Slovensku? 

Na úvod treba zdôrazniť, že dôvod v poradí už tretích hromadných výpovedí lekárov bol pokus vládnej koalície vedenej Róbertom Ficom konsolidovať verejné financie na úkor zdravotníkov a zároveň neriešenie narastajúcich problémov v zdravotníctve, predovšetkým v stále sa zadlžujúcich štátnych nemocniciach.

Dôsledky memoranda

Z pôvodného plánu vlády ušetriť 240 miliónov na zníženej valorizácii platov zdravotníkov neostalo po hromadných výpovediach lekárov nič. Naopak, do zákona sa preniesli minimálne normatívy a možnosť 37,5 hodinového týždenného pracovného času. To spôsobí, že v zdravotníctve na zachovanie aspoň súčasnej dostupnosti zdravotnej starostlivosti bude potrebné prijať viac personálu, ktorého je už teraz nedostatok a na ktorý nemocnice nemajú ďalšie zdroje, alebo dôjde k redukcii lôžok a  oddelení, respektíve bude potrebné ďalšie navýšenie zdrojov na preplácanie nadčasovej práce. 

image

Štátne vs. súkromné nemocnice: Lekári a poslanci vysvetľujú, v čom sú znevýhodnené

Z finančného hľadiska bude teda stáť zmluva, ktorú podpísal pod nátlakom výpovedí minister Šaško, ďalšie desiatky až stovky miliónov eur. Sústavne navyšované základné platy naviazané na priemernú mzdu v hospodárstve sa po troch mesiacoch premietajú aj do mzdových náhrad, teda do platieb za prácu nadčas a pracovnú pohotovosť. Stúpajúci počet nadčasových hodín zase zvýši personálne náklady nemocníc.

Bludný kruh

Nemocnice sú však zároveň obmedzované v možnostiach pracovať efektívnejšie. Ak chcú lepšie vyťažiť dobre platený personál, prístrojovú techniku a priestory, potrebujú buď zvýšiť počty pacientov a výkonov, ale to znamená aj ďalšie navýšenie vecných nákladov na špeciálny zdravotnícky materiál, spotrebný materiál a Spoločné liečebné a vyšetrovacie zložky, z ktorých im ukrajujú rastúce personálne náklady, alebo môžu znížiť p...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2025-03-17 10:42:35 - Feat.: 0 - Title: Hospitalizácia dieťaťa s rodičom: Ako to vidia nemocnice a čo im zväzuje ruky? 02 - Modified: 2025-03-14 09:29:12 - Feat.: 0 - Title: Oslabenie Asociácie nemocníc Slovenska: Bojnická nemocnica už nie je členom, prezident si pozastavil funkciu 03 - Modified: 2025-03-13 12:20:30 - Feat.: 0 - Title: Nemôžeme pacienta núkať ako na tržnici. Potrebujeme plán, kde ho máme transportovať, kritizuje lekárka zo záchranky
01 - Modified: 2025-06-19 08:37:02 - Feat.: - Title: V riedko osídlených regiónoch Slovenska majú vzniknúť nové ambulancie. Expertka varuje pred sklamaním 02 - Modified: 2025-06-16 22:00:00 - Feat.: - Title: Oddelenia sú často plné zbytočne. Veľa ľudí by nemuselo byť v nemocniciach, tvrdí zástupkyňa pacientov 03 - Modified: 2025-06-25 09:22:14 - Feat.: - Title: Očami riaditeľky: Dvadsaťročná cesta imunologického laboratória Medirex nekončí, kam smeruje ďalej? 04 - Modified: 2025-06-12 22:00:00 - Feat.: - Title: Realita slovenských lekární: chýbajú vakcíny, antibiotiká aj lieky na spanie 05 - Modified: 2025-06-11 22:00:00 - Feat.: - Title: Fico vybavil príchod tisícov Uzbekov na Slovensko. Pre sestry minister Šaško chystá nový program
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/nazory, menuAlias = nazory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
25. jún 2025 15:39