UNLP Košice
StoryEditor

Košické nemocnice sa spojili. Chcú lepšiu starostlivosť pre pacientov

13.09.2022, 07:00
Autor:
redred

Intenzívne budú spolupracovať najmä pri pacientoch s popáleninami, ale aj pri liečbe geriatrických či dlhodobo chorých pacientov.

Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice a Nemocnica AGEL Košice-Šaca podpísali v pondelok (12. septembra) Memorandum o partnerstve a vzájomnej spolupráci.

„Jeho cieľom je vzájomná spolupráca pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti pacientom, okrem iného aj v oblasti krízového manažmentu pri mimoriadnych udalostiach,“ informovala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) v Košiciach Monika Krišková.

O čom je memorandum

„Dohodli sme si spoluprácu pri zabezpečení poskytovania komplexnej zdravotnej starostlivosti pre pacientov a to podľa dostupných špecializácií. Vychádzať si v ústrety a poskytovať vzájomnú podporu  by sme mali predovšetkým v tých medicínskych  oblastiach, v ktorých sa naše nemocnice vedia vzájomne dopĺňať,“ spresnil riaditeľ košickej univerzitnej nemocnice MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD., MPH.

Dodal, že budú intenzívne spolupracovať s Nemocnicou AGEL Košice-Šaca najmä pri pacientoch s popáleninami, ale aj pri liečbe geriatrických či dlhodobo chorých pacientov. 

„UNLP naopak vyjde v ústrety v našich špičkových medicínskych oblastiach,  ako sú neurochirurgia, traumatológia, cerebrovaskulárne či endoskopické pracovisko, Transplantačné oddelenie a ďalšie,“ vysvetlil.

Ako objasnil generálny riaditeľ Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Pavol Rusnák, MBA, spolupráca zdravotníckych zariadení začala pred pandémiou COVID-19, ktorá ju ešte viac umocnila.

„Podpisom memoranda chceme súčinnosť nemocníc prehĺbiť a zároveň rozšíriť o ďalšie oblasti, aby sme v konečnom výsledku dokázali pacientom spoločne poskytovať tú najlepšiu odbornú zdravotnú starostlivosť. Naši špecialisti z Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie, ako jedného z dvoch špecializovaných pracovísk v rámci celého Slovenska, budú UNLP nápomocní pri liečbe termických úrazov,“ priblížil Pavol Rusnák.

V čom chcú spolupracovať

Obe nemocnice chcú úzko spolupracovať v:

  • diagnostickej a konziliárnej výpomoci
  • pri prekladoch pacientov
  • pri organizovaní a realizácii odborných stáží odborníkov v jednotlivých medicínskych odboroch
  • pri výmene informácií, analýz, skúseností a poznatkov z jednotlivých medicínskych oblastí

„Priestor vidíme aj pri špeciálnych typoch operačných výkonov,“ zhrnul Ľuboslav Beňa.

Ukazovateľom pre možnosti nadštandardnej spolupráce boli podľa neho aj uplynulé dva pandemické roky.

„Naučili nás úzko spolupracovať a kooperovať pri náročnej starostlivosti o ťažko chorých covidových pacientov. Chceme tieto skúsenosti posunúť na novú profesionálnu úroveň aj v iných medicínskych oblastiach.

Spoluprácou našich zariadení pomôžeme skvalitniť vzdelávací proces medikov, budeme mať lepšie pripravených odborníkov do praxe,“ zhrnul riaditeľ košickej univerzitnej nemocnice.

 

 

01 - Modified: 2023-04-30 10:00:38 - Feat.: - Title: Choroby z povolania: Najviac ohrození sú zdravotníci. Možno uznať aj covid 02 - Modified: 2023-04-27 08:20:12 - Feat.: - Title: Prvým krokom rozvoja univerzitnej nemocnice v Košiciach je zvýšenie energetickej efektívnosti 03 - Modified: 2023-04-16 10:00:00 - Feat.: - Title: Odkašliavanie, krik a šepot. Čo z toho najviac poškodzuje hlasivky? 04 - Modified: 2023-04-09 11:08:46 - Feat.: - Title: Na celulitídu možno použiť liečbu rázovými vlnami. Účinné sú tiež pri bolestiach svalov a kĺbov 05 - Modified: 2023-03-31 05:00:00 - Feat.: - Title: Plán obnovy: Univerzitná nemocnica v Košiciach sa bude uchádzať o financie. Navštívil ju aj premiér
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. jún 2023 17:18