StoryEditor

Farmaceuti levočskej nemocnice si niektoré lieky pripravujú sami. Naraz vyrobia aj tisícky kapsúl

08.09.2021, 07:00
Autor:
redred
Zaujímavosťou je aj farebné označovanie jednotlivých liekov podľa ich charakteru.

V Lekárni AGEL Levoča vyrábajú niektoré lieky tamojší farmaceuti. Okrem kapsúl sú to aj rôzne roztoky, sirupy, kvapky, čapíky, masti a krémy. Najčastejšie pripravujú liečivé kapsuly, ktorých dokážu naraz vyrobiť aj 2 000 kusov.

Agel SK

Kedy si lieky farmaceuti vyrábajú

„Sú tri situácie, v prípade ktorých v našej lekárni sami vyrábame individuálne pripravované lieky pre pacientov. V prípade, že neexistuje hromadne vyrábaný liek s potrebným zložením, druhým prípadom je, ak  potrebujeme detskú dávku lieku, ktorý sa vyrába len pre dospelých alebo v prípade, že vo výrobe alebo distribúcii liekov nastáva výpadok,“ uviedla vedúca lekárne Mgr. Lucia Gondová.

Ako dodala, s najkritickejším výpadkom výroby sme sa stretli najmä počas prvej vlny pandémie, kedy sme museli vyrábať aj lieky, ktoré sú za bežných okolností bez problémov dostupné. Ide napríklad o dezinfekčný roztok či liekové formy s obsahom paracetamolu.

Farmaceuti lekárne levočskej nemocnice pripravujú lieky na vonkajšie aj vnútorné použitie podľa predpisu lekára alebo liekopisu. Sú to rôzne roztoky, sirupy, kvapky, čapíky, masti, krémy a kapsuly pri splnení všetkých hygienických predpisov.

Najčastejšie sú to kapsule

Najčastejšie vyrábajú liečivé kapsuly, ktorých dokážu naraz vyrobiť aj 2 000 kusov. Najdlhšou časťou výroby liekov je miešanie, kedy sa zmes farmaceutických surovín musí dôkladne premiešať. Pri veľkom množstve zložiek môže len samotné ručné premiešavanie trvať aj viac ako 45 minút.

Agel SK

„Výrobu liekov realizujeme individuálne podľa potreby a jednotlivých objednávok. Najčastejšie vyrábame osem druhov kapsúl, ktoré pripravujeme aj do zásoby. Objednávame si potrebné suroviny a podľa liekopisu chemickými reakciami overíme ich totožnosť. Najzložitejšia je výroba rektálnych čapíkov, pri ktorej musíme byť veľmi dôslední, pretože hmota, ktorá sa nalieva do úzkej formy rýchlo tuhne,“ zhrnula Lucia Gondová.

Agel SK

Zaujímavosťou je aj farebné označovanie jednotlivých liekov podľa ich charakteru.

Červená etiketa označuje lieky na vonkajšie použitie, biela etiketa lieky na vnútorné použitie.

Zelenou sú označené veterinárne lieky a žltá etiketa znamená činidlo, napríklad roztok, ktorý sa používa pri zisťovaní obsahu bielkovín v moči v skúmavke.

 

 

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
02. jún 2023 04:09