StoryEditor

Covid-19: Ochorenie verzus vakcína. Vedci vypočítali riziko vzniku neurologických komplikácií

23.11.2021, 08:00
Autor:
kš
Vedci vypočítali riziko vzniku neurologických komplikácií do 28 dní od prvej dávky vakcíny Oxford-AstraZeneca a Pfizer/BioNTech alebo do 28 dní od pozitívneho PCR testu na covid. Aké zriedkavé nežiadúce účinky objavili?

Vedci sa už dávnejšie snažia odpovedať na otázku, či  je riziko neurologických komplikácií vyššie pri ochorení Covid-19 alebo po zaočkovaní sa proti nemu?

Nedávna štúdia publikovaná v odbornom časopise Nature Medicine priniesla zaujímavé zistenia.

Vedci vypočítali riziko vzniku neurologických komplikácií do 28 dní od prvej dávky vakcíny Oxford-AstraZeneca a Pfizer/BioNTech alebo do 28 dní od pozitívneho PCR testu na covid. Aké zriedkavé nežiadúce účinky objavili v súvislosti s týmito vakcínami? 

 Vedci v štúdii publikovanej v Nature Medicine zistili, že riziko neurologických komplikácií bolo vyššie u ľudí s pozitívnym testom na covid ako u tých, ktorí sa nechali proti nemu zaočkovať.

Pripomeňme, že predtým ako vôbec získajú vakcíny proti Covid-19 licenciu na použitie musia prejsť testovaním vo veľkých randomizovaných klinických štúdiách. Ako informoval medicínsky portál MedicalNewsToday, napríklad vakcína Oxford-AstraZeneca (ChAdOx1 nCoV-19) bola testovaná u viac ako 11 000 ľudí z celého Spojeného kráľovstva a Brazílie.  

Okrem toho sa viac ako 43 000 jednotlivcov zapojilo do testovania vakcíny Pfizer-BioNTech (BNT162b2).

Hodnotenie rizika a prínosu týchto vakcín je...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
08. august 2022 22:40