Nemocnice v Prešovskom kraji včera hlásili posledné dve lôžka s napojením na umelú pľúcnu ventiláciu pre pacientov s covidom v kritickom stave. Košická univerzitná nemocnica informovala, že im ostáva už len niekoľko high flow kyslíkových prístrojov pre vážne chorých pacientov. „Je to naozaj vážne, rozhodovať, kto sa dostane na prístroje. Sme opäť v situácii, že musíme zvažovať okolnosti a zdravotný stav pacienta,“ povedal jej generálny riaditeľ MUDr. Ján Slávik, MBA.
Slovensko zažíva podobnú situáciu ako v prvom štvrťroku tohto roka, kedy preťažené nemocnice nemali dostatok intenzivistických lôžok pre pacientov s covidom. Ministerstvo zdravotníctva vtedy vypracovalo Odborné usmernenie o indikácii intenzívnej starostlivosti v situácii krízy a obmedzených kapacít v zdravotníckych zariadeniach z dôvodu pandémie COVID-19.
Odborné usmernenie má byť najmä pomôckou, praktickou oporou pre lekárov, ktorí musia triediť pacientov na tých, ktorí dostanú intenzívnu starostlivosť na ventilovaných lôžkach a na ostatných pacientov, ktorí dostanú konzervatívnu alebo paliatívnu liečbu. Pri triáži, teda výbere pacientov na intenzivistické lôžka sa nemá zohľadňovať ich vek, ktorý je považovaný vo všeobecnosti za nespravodlivo diskriminujúce kritérium.
Rozhodovanie má byť spravodlivé a transparentné, hovorí predseda Etickej komisie ministerstva zdravotníctva prof. MUDr. Jozef Glasa, CSc., PhD., s ktorým sme sa rozprávali o tom, ako sa má lekár rozhodovať v krízovej situácii.
Ako člen odbornej pracovnej skupiny ste spolupracovali na príprave odborného usmernenia o indikácii intenzívnej starostlivosti v situácii krízy a obmedzených kapacít v zdravotníckych zariadeniach z dôvodu pandémie ochorenia Covid-19. Tento materiál hovorí o triedení pacientov. O čo konkrétne pri triáži ide?
O výber pacientov na poskytnutie nedostatkového druhu urgentnej alebo neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Musí sa urobiť vždy v situácii tzv. nedostatku vzácnych zdrojov. Je bežnou úlohou záchranárov a ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.