Spolu so Slovenskom sa pri hlasovaní o pandemickej dohode zdržalo ďalších 10 krajín, 124 hlasovalo za a nikto nebol proti. Zmluva teda prešla?
Záver rokovania o rezolúcii, ktorá predkladá text pandemickej dohody, na ktorom sa zatiaľ krajiny zhodli, je taký, že proces pokračuje. Text bol oficiálne uzavretý v komisii A a teraz pokračuje do plenárnej zasadacej miestnosti za účasti všetkých najvyšších zástupcov krajín.
V ďalšom hlasovaní môže byť Slovensko napokon proti?
Nepredpokladám, že sa bude hlasovať. Prezentovať sa bude záznam z už prebehnutého hlasovania. Možné je však všetko.
Čakali ste od vlády, že napokon sa pri hlasovaní zdrží? Celý čas komunikovali, že zmluvu nepodporia.
Toto som nečakal. Bolo to pre mňa milým prekvapením.
Milým prekvapením? Vysvetlime si, prosím, čo znamená, že Slovensko a ostatné krajiny sa pri hlasovaní zdržali, ale aj to, prečo sa hlasovanie vyvolávalo. Robert Fico bol vyvolaný viacerými predstaviteľmi WHO. Dokonca telefonoval aj s generálnym riaditeľom Tedrosom Adhanom Ghebreyesusom, ktorý požadoval, aby sme to nerobili.
Hlasovanie bolo vyvolané na úrovni štátneho tajomníka pána Štofka a predstaviteľov rezortu zahraničia, čo je stále zastúpenie pri OSN v Ženeve. Postupovali tak na základe pokynu zo smernice, ktorá vyplýva zo zasadnutia vlády. V nej bol určený konkrétny komentár aj spôsob, ktorým má odznieť.
Premiér tým reflektoval na časť obyvateľstva a názorové rozdelenie v postojoch k pandemickej dohode, ale aj k spôsobu, akým chcú štáty spolupracovať. Rovnaký rozpor vyjadrili aj členovia vlády. Predpokladám, že toto bol základný dôvod, prečo premiér k vyvolaniu hlasovania pristúpil.
Zmena názoru mohla prísť aj po telefonáte s doktorom Tedrosom, kde si mnoho vecí vysvetlili.
Je tam ešte niečo?
Ešte by som dodal, že na globálnej úrovni a hlavne v oblasti zdravia, kde základnou premisou je zdravie pre všetkých, je dôležité, aby boli všetci chorí ošetrení. Ak sa tak nestane, tí neošetrení môžu predstavovať hrozbu pre zdravých v prípade infekcií.
Ak tento naratív platí, má šéf WHO nárok poznať dôvod vnútorného rozporu, pre ktorý sa má porušiť globálny konsenzus. To znamená, že ak na globálnej úrovni krajiny identifikujú tému, ktorá je citlivá a potrebuje špeciálnu pozornosť, začnú proces prípravy dokumentu. Ten môže mať rôzne úrovne. Môže ísť o rezolúciu, dohodu, rozhodnutie alebo zmluvu medzinárodného charakteru. Tá sa dohodla aj v prípade pandemickej dohody.
Globálny konsenzus vyjadruje solidaritu, multilateralizmus, snahy spolupracovať so všetkými krajinami sveta hlavne v témach, ktoré presahujú regióny. Toto je presne taká téma. Napriek tomu, že môže mať kopu zákutí, neporozumení či nezodpovedaných otázok, ktoré sa budú analyzovať ešte mnoho rokov, je to téma, ktorú majú krajiny záujem uchopiť. Vedia, že ak tak neurobia, budú horšie reagovať nabudúce.
Porušenie dáva istý signál aj o našej krajine. O tom, ako ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.