Svetové zdravotnícke zhromaždenie, ktoré je orgánom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), v pondelok podporilo znenie globálnej pandemickej dohody. Za hlasovalo 124 štátov. Na jej prijatie bola potrebná dvojtretinová väčšina 83 hlasov. Hlasovania sa zdržalo 11 štátov vrátane Slovenska, Iránu, Poľska alebo Izraela. Žiadna delegácia nehlasovala proti.
Rozhodnutie vlády odmietnuť pandemickú dohodu kritizujú viaceré lekárske organizácie. Podľa nich tento krok predstavuje riziko pre zdravotnícky systém Slovenska a môže viesť k izolácii krajiny v prípade ďalších zdravotníckych kríz. Odborníci zdôrazňujú, že medzinárodná spolupráca je dôležitá aj pre zabezpečenie odporúčaní, ochranných pomôcok či liekov v krízových situáciách.
„Odmietnutie medzinárodnej medicínskej a informačnej pomoci a spolupráce v komplikovaných a mimoriadne nebezpečných zdravotníckych krízach, akými sú aj pandémie smrteľných infekčných chorôb, dostane Slovensko do zdravotníckej aj logistickej izolácie,“ uviedla Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska.
Poukázala na následky, aké by mala medzinárodná izolácia Slovenska, ak by bola konfrontovaná s ďalšou kontinentálnou alebo celosvetovou pandémiou akejkoľvek potenciálne smrteľnej infekčnej choroby. „Nezmyselné odmietanie medzinárodnej spolupráce by bolo spojené s vysokým rizikom fatálneho zlyhania celého zdravotníckeho systému,“ doplnila.
Sme odkázaní na medzinárodnú spoluprácu
Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) poukázal na to, že Slovensko nie je sebestačné v odporúčaniach, ochranných pomôckach ani liekoch. „Už v pokojových časoch nedokáže zabezpečiť dostatočne funkčný zdravotný systém. V krízových situáciách sme plne odkázaní na medzinárodnú spoluprácu,“ apeloval.
Opätovné dištancovanie sa od pandemickej dohody Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) podľa neho stavia Slovensko mimo civilizovaného sveta. „Ide o politické gesto, nie odborné rozhodnutie. Z krátkodobého hľadiska ide o medzinárodnú blamáž. Z dlhodobého o riziko izolácie, oneskoreného prístupu k liečbe a zbytočných úmrtí,“ skonštatoval ZAP.
Asociácia súkromných lekárov (ASL) uviedla, že pandemická dohoda je dôležitá pre zabránenie vzniku ďalšej pandémie, pre spoluprácu s inými krajinami, ak by už pandémia vznikla, pre dostupnosť informácií, dát, liekov, vakcín či inej potrebnej podpory.
Riaditeľ WHO telefonoval s premiérom
Vo švajčiarskej Ženeve sa od 19. do 27. mája koná 78. zasadnutie Svetového zdravotníckeho zhromaždenia. O znení pandemickej zmluvy zameranej na lepšiu prípravu na pandémie a boj proti nim sa rokovalo niekoľko rokov. Návrh okrem iného potvrdzuje suverenitu krajín pri riešení otázok verejného zdravia v rámci ich hraníc.
Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v pondelok vyzval členské štáty, aby počas valného zhromaždenia WHO v Ženeve prijali tzv. pandemickú dohodu, ktorá má za cieľ predísť opakovaniu krízovej situácie, akú svet zažil počas pandémie COVID-19. Premiéra Roberta Fica (Smer-SD) telefonicky požiadal, aby vláda SR zmenila svoje stanovisko a nepožadovala hlasovanie o pandemickej dohode. Fico zopakoval, že slovenská delegácia je zaviazaná pokynom vlády SR požadovať hlasovanie o pandemickej zmluve.