Systém, akým sa na Slovensku rozhoduje o úhrade nákladných, často inovatívnych liekov, na ktoré sú odkázaní najmä pacienti s onkologickými, imunitnými či so zriedkavými ochoreniami, nebol do 31. júla 2022 prehľadný. Uvedený stav mal ambíciu zmeniť zákon č. 266/2022 Z.z., ktorý masívne novelizoval zákon č. 363/2011 Z.z. o úhradách.
Jedna časť tejto novely sa citeľne dotkla aj § 88, v ktorom sú upravené prípady osobitných úhrad. Práve tejto právnej úpravy sa priamo týka rozhodnutie Okresného súdu Bratislava V, ktoré rozčerilo vody výnimkovej liečby a spustilo medzi odborníkmi venujúcimi sa otázkam úhrad liekov výživnú diskusiu.
Je rozhodnutie okresného súdu v prospech pacientov alebo, naopak, prinesie „oddialenie“ možnosti dostať sa k nekategorizovaným a nákladným liekom?
Odsúhlasenie úhrady
Povedzme si, ako aktuálny systém výnimiek funguje, a nakreslime si situáciu, ktorá celý mechanizmus rozhodovania o schválení výnimky de facto spúšťa. Na začiatku všetkého je pacient, ktorý trpí ochorením, na ktorého liečbu je registrovaný konkrétny liek. Má to len jednu chybu – tento liek nie je zaradený do zoznamu kategorizovaných liekov a teda mu nie je ani priznaná úhrada zo strany zdravotnej poisťovne (scenárov môže byť viac – napr. off label, neregistrovaná liečba atď.; my sa budeme v texte venovať len jednému z nich).
Lekár teda vysvetľuje pacientovi, že jeho zdravotný problém by bolo možné riešiť nasadením tejto liečby, no zdravotná poisťovňa takú liečbu neprepláca. Práve takú situáciu riešia pravidlá špecifikované v § 88 zákona o úhradách a dávajú možnosť, aby poskytovateľ zdravotnej starostlivosti požiadal o odsúhlasenie úhrady z verejného zdravotného poistenia....
Zostáva vám 85% na dočítanie.