StoryEditor

K riešeniu personálnej krízy v zdravotníctve prispejú navrhované úpravy rezortu minimálne

13.10.2021, 09:00

Zmeny rezidentského programu v Asociácii súkromných lekárov (ASL SR) vítame. Je nesporným prínosom, že sa stanovia lehoty pre zamestnávateľa a vzdelávaciu ustanovizeň pri podávaní a akceptovaní žiadostí o zaradenie do rezidentského programu, ako aj stanovenie lehoty pre absolvovanie špecializačnej skúšky po podaní písomnej prihlášky zdravotníckeho pracovníka, ako aj to, že prijmú opatrenia uľahčujúce v zahraničí vyštudovaným kolegom získať oprávnenie na prácu v slovenskom systéme zdravotnej starostlivosti.

Zároveň však ako organizácia, ktorá už takmer desaťročie monitoruje a upozorňuje kompetentných na alarmujúcu vekovú štruktúru našich najmä ambulantných lekárov, vidíme viacero kritických bodov, ktoré v opatreniach ministerstva zdravotníctva (MZ SR) nie sú zvažované a podľa nášho názoru budú dôvodom toho, že k riešeniu personálnej krízy v zdravotníctve prispejú navrhované úpravy minimálne.

Neriešia totiž hlavný problém, a to, ako absolventa do rezidentského programu dostaneme, teda ako presvedčíme medika v štvrtom či piatom ročníku, aby videl svoju perspektívu uplatnenia doma na Slovensku, a nie v susednom Česku či Rakúsku, či inde v zahraničí.

Neriešia, ako a kde ho potom ako absolventa zamestnáme a zaradíme do potrebnej špecializácie (pozor, zďaleka to nie je len primárny kontakt), čím skôr z neho vychováme lekára s príslušnou atestáciou a...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-08-20 08:00:00 - Feat.: - Title: Zavádzať elektronické objednávanie pri nedostatku lekárov je trúfalosť 02 - Modified: 2022-01-19 08:53:54 - Feat.: - Title: Naši kolegovia asi „takticky zamlčali“ poslancom skutočnosti, ktoré menia pohľad na nastavenie pravidiel pri predpisovaní liekov
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/nazory, menuAlias = nazory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
10. jún 2023 18:02