čakáreň, čakárne, poliklinika, nemocnica, lekári, pacienti, dochodci, zdravotná starotlivosť, poplatky u lekára, poisťovne, poliklinika Šustekova Bratislava-Petržalka, odvody, zdravotné poistenie
StoryEditor

Zavádzať elektronické objednávanie pri nedostatku lekárov je trúfalosť

20.08.2022, 10:00
Autor:
TASRTASR

Elektronické objednávanie k lekárovi sa má rozšíriť okrem doplnkových aj na riadne ordinačné hodiny.

Súkromní lekári považujú za trúfalosť zavádzať elektronické objednávanie na vyšetrenie v dobe nedostatku lekárov. Vyplýva to zo stanoviska, ktoré pre TASR poskytla Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR v reakcii na plánované zmeny z dielne rezortu zdravotníctva.

"V dobe absolútneho nedostatku ambulantných lekárov, špecialistov a detto aj primárnych pediatrov či gynekológov má niekto zavádzať elektronické objednávanie. Vnímame to ako veľkú trúfalosť," uviedli. Podľa asociácie je absolútne nevhodný čas na zavádzanie takýchto inovácií. "Je zarážajúce, že množstvo iných návrhov v programovom vyhlásení sa neplní a toto je teraz takpovediac na programe dňa," poznamenali lekári.

Pred zavedením nových inovácií je podľa nich nutné zabezpečiť funkčnosť elektronického výmenného lístka, "ktorý si v nemocnici nedokážu prečítať, o čom sme sa presvedčili počas II. covidovej vlny," skonštatovala ASL. Poukázala tiež na to, že hlavne štátne nemocnice napriek opakovanému zabezpečeniu zdrojov pre informatizáciu nekomunikujú s Národným centrom zdravotníckych informácií (NCZI).

ASL kritizuje aj financovanie sektora. "Ambulantný sektor si na zrealizovanie eReceptov, ako i prispievania do eZdravia a aj v súčasnosti ePN musel nájsť prostriedky z vlastných zdrojov. Nedofinancovanie celého sektora je absolútnou katastrofou," uviedli lekári.

Okrem toho je podľa ASL potrebné najmä zabezpečiť v ambulanciách personál, ktorý by sa objednávaniu venoval. "Vždy musí byť na konci reťazca človek, ktorý priradí adekvátny termín podľa dôležitosti tak, aby neprichádzalo ku komplikáciám pre omeškanie," vysvetlili lekári.

Návrh, ktorý má priniesť objednávanie cez Národný informačný systém na objednávanie osôb v správe NCZI, predložilo ministerstvo zdravotníctva do medzirezortného pripomienkového konania. Elektronické objednávanie k lekárovi sa má rozšíriť okrem doplnkových aj na riadne ordinačné hodiny. Pacient by sa mohol objednať sám, urobiť by tak mohol aj jeho lekár i poisťovňa.

01 - Modified: 2022-12-18 10:55:00 - Feat.: - Title: Vlani fungovalo na Slovensku takmer 14 tisíc zdravotníckych zariadení. Väčšina z nich sú ambulancie 02 - Modified: 2022-12-03 11:00:00 - Feat.: - Title: Elektronická práceneschopnosť je najlepším digitálnym projektom tohto roka 03 - Modified: 2022-09-18 06:28:16 - Feat.: - Title: Odborári zbierajú výpovede lekárov, podľa ministerstva ich mzdy nemožno zvýšiť tak, ako chcú 04 - Modified: 2022-08-21 11:09:00 - Feat.: - Title: Ministerstvo zdravotníctva plánuje nový katalóg ambulantných výkonov 05 - Modified: 2022-08-20 13:30:00 - Feat.: - Title: Exekútori žiadajú vypustiť návrh vymáhania pohľadávok poisťovňami
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
30. september 2023 23:47