StoryEditor

Konferencia: Aj pri nesprávne vedenej zdravotnej dokumentácii je ohrozená bezpečnosť pacienta

25.10.2023, 12:00

Cesta k bezpečnosti pacienta a klinickej kvalite v USA smeruje od kvantity ku kvalite. Platba za kvalitu znamená, že poisťovňa platí za kvalitu zdravotnej starostlivosti, nie jej množstvo.

Ako sme vás informovali, termín bezpečnosť v zdravotníctve sa dostáva do povedomia odbornej ako i laickej verejnosti čoraz častejšie. Prax na Slovensku nám zatiaľ ukazuje, že bezpečnosť sa stále ešte buduje zakotvením v zdravotnej starostlivosti.

Problematike bezpečnosti v zdravotníctve sa pravidelne venuje odborná konferencia s medzinárodnou účasťou pod taktovkou siete Svet zdravia a ProCare (pozn. sieť ProCare a Svet zdravia sa od októbra premenovala na Penta Hospitals Slovensko).

Na konferencii sa účastníci dozvedeli aj o projekte zdravotnej poisťovne Dôvera, ktorý sa týka problematiky polyfarmácie. Mgr. MUDr. Marian Faktor z poisťovne pripomenul, že polyfarmácia znamená užívanie viacerých liekov, resp. ide o pravidelné užívanie 5 a viac liekov.

Polyfarmácia predstavuje problém, pretože pri 5 liekoch je výskyt liekových interakcií 69 percent, pri 8 liekoch je výskyt interakcií až 85 percent. A výskyt nežiaducich účinkov liečiv u 80-ročného pacienta je viac ako 22 percent.

Projekt, v ktorom sú zapojené Univerzitná nemocnica Martin, Odborný liečebný ústav psychiatrický, n.o. Predná Hora, Fakultná nemocnica Nitra, Fakultná nemocnica Trnava, Psychiatrická nemocnica Pezinok, Nemocnica Agel Komárno, Nemocnica Ružinov a Nemocnica Bory, sa zaoberá práve touto problematikou.

Pacientovi v zapojenom zdravotníckom zariadení vykonajú komplexnú analýzu, vypracujú špeciálny farmakologický postup, pričom môže dôjsť aj k zmene medikácie.

Počas 15 mesiacov v rámci projektu zaznamenali 1 400 rizikových pacientov, bolo vypracovaných 297 posudkov a v 173 prípadoch bola odporúčaná zmena medikácie.

Zmena prístupu

Bezpečnosť z pohľadu nemocničnej epidemiológie v USA a jej aplikácia v Nemocnici Bory prezentovala MUDr. Tatiana Izakovič, MHA, CIC.

Cesta k bez...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-10-24 07:00:00 - Feat.: - Title: Konferencia: Absencia kybernetickej bezpečnosti v zdravotníctve je drahá
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/analyzy, menuAlias = analyzy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
23. november 2023 08:22