Náročnosť medicínskych procesov, závažnosť následkov nežiaducich udalostí a chýb viedla pred tridsiatimi rokmi k iniciatíve budovať kultúru bezpečnosti pacienta. Iniciatívu podporili nielen vyspelé krajiny, ale aj dôležité medzinárodné organizácie ako OECD alebo WHO.
Termín bezpečnosť v zdravotníctve sa dostáva do povedomia odbornej ako i laickej verejnosti čoraz častejšie. Prax na Slovensku nám zatiaľ ukazuje, že bezpečnosť sa stále ešte buduje zakotvením v zdravotnej starostlivosti.
Problematike bezpečnosti v zdravotníctve sa pravidelne venuje odborná konferencia s medzinárodnou účasťou pod taktovkou siete Svet zdravia a ProCare (pozn. sieť ProCare a Svet zdravia sa od októbra premenovala na Penta Hospitals Slovensko).
Cieľom konferencie je, aby sa bezpečnosť pacienta a zdravotníka stala dôležitou a neoddeliteľnou súčasťou poskytovania kvalitnej a modernej zdravotnej starostlivosti.
Zároveň, aby bola neodmysliteľnou súčasťou motivácie, konania a prístupu nielen zdravotníkov, riadiacich pracovníkov, ale aj jednotlivých zariadení.
Hoci konferencia bola po prvýkrát v Bratislave, nejde o jej prvý ročník. Konferencia získala meno a význam počas desiatich ročníkov, ktoré sa podarilo usporiadať PhDr. Zlatici Halmovej, MPH, námestníčke pre ošetrovateľstvo Nemocnice Penta Hospitals Topoľčany.
Bezpečnosť na 1. mieste
Na odbornej konferencii „Bezpečnosť na 1. mieste v zdravotníctve“ diskutovali odborníci z viacerých oblastí. Zúčastnili sa jej spíkri z Českej republiky, z Holandska, Švajčiarska, Rakúska, zo Spojených arabských emirátov. Väčšina pochádzala z Českej republiky. Dôvodom bola jednak vzájomná blízkosť a jednak fakt, že Česká republika je v téme bezpečnosti v zdravotníctve oveľa ďalej ako Slovensko.
Konferen...
Zostáva vám 85% na dočítanie.