Dlhé sedenie, málo pohybu, nedostatočný pitný režim či užívanie antikoncepcie môžu prispieť k vzniku vážneho zdravotného problému. S príchodom leta stúpa počet prípadov. Opatrní by mali byť najmä ľudia, ktorí plánujú cestovať lietadlom.
„Samotný let totiž vytvára podmienky evokujúce vznik trombózy. Nedostatok miesta, nemožnosť pohybovať končatinami, ich nútená poloha a spustenie dolu, zmeny barometrického tlaku - to všetko prispieva k jej vzniku,” uviedla MUDr. Miriam Šatalová. Trombóza je stav, keď krvná zrazenina upchá cievu alebo žilu.
Ako ďalej lekárka doplnila, riziková je aj svalová areflexia počas hlbokého spánku, keď sa znižuje činnosť svalovej pumpy. „Stav sa zhoršuje použitím hypnotík alebo sedatív v snahe odstrániť strach z letu, najmä v kombinácii s alkoholom. Počas letu sa zo špecifických faktorov uplatňuje aj znížená vlhkosť vzduchu v kabíne, čo vedie k dehydratácii a následnému zahusteniu krvi,“ dodala MUDr. Šatalová.
K žilovej trombóze dolných končatín dochádza podľa jej slov počas cesty lietadlom, no omnoho častejšie sa prejavuje približne do týždňa po lete. Faktorov, ktoré vplývajú na vznik trombózy, je však viac.
Rizikom sú aj hospitalizácie
Podľa Slovenskej spoločnostu hemostázy a trombózy (SSHT) sa 60 % prípadov venóznej trombózy vyskytuje počas hospitalizácie.
„Ostražitosť treba zvýšiť po pobyte v nemocnici, po chirurgickom zákroku, veľkej traume, akou je napríklad dopravná nehoda, pád, pri infekcii, zápalovom alebo autoimunitnom ochorení, aktívnej rakovine/chemoterapii, v prípade užívania antikoncepčných tabletiek s obsahom estrogénu a hormonálnej substitučnej liečby, ale rizikovými faktormi sú aj tehotenstvo, obezita, genetické alebo získané poruchy zrážanlivosti, imobilita či dlhé cestovanie, teda viac ako štyri hodiny v lietadle, aute alebo vlaku,“ priblížila MUDr. Miriam Šatalová.
Medzi najčastejšie príznaky trombózy dolných končatín patria
Zostáva vám 37% na dočítanie.