Najkritickejší býva júl
Údaje NCZI potvrdzujú, že urgentné príjmy zažívajú najväčší nápor v lete. Z hľadiska návštevnosti zdravotníckych zariadení a počtu pacientov, ktorým bola uhradená zdravotná starostlivosť v súvislosti s ošetrením na urgentnom príjme, bol v roku 2024 najvyťaženejší júl. V tomto mesiaci bolo nahlásených 81 304 návštev na urgentných príjmoch 1. a 2. typu, pričom zdravotníci ošetrili 73 654 pacientov.
„Vlani bolo hospitalizovaných kvôli úrazu takmer 13 tisíc detí a mladistvých do 24 rokov, z nich bolo 466 dojčiat – detí, ktoré nedovŕšili rok. Najčastejšie išlo o zlomeniny, pády, popáleniny, či otravy. Tradične majú úrazy prevahu u chlapcov,“ uviedla hovorkyňa NCZI Alena Krčová.
Pády a zlomeniny
Najčastejšou príčinou detských úrazov sú pády, ktoré tvorili viac než polovicu všetkých hospitalizácií.
- V roku 2024 bolo hospitalizovaných 7 117 detí a mladistvých do 24 rokov po páde, z toho 251 dojčiat.
- Medzi najčastejšie zranenia, ktoré si vyžiadali pobyt v nemocnici, patrila zlomenina predlaktia (1 432 prípadov), vnútrolebkové poranenia (1 263 prípadov) a zlomenina pleca a ramena (1 034 prípadov).
- Viac ako tretina pádov sa stala v domácom prostredí.
V roku 2024 bolo do ústavnej zdravotnej starostlivosti prijatých 409 detí a mladistvých s popáleninami a poleptaniami, pričom až 75 % týchto hospitalizácií boli deti do 4 rokov. Pre obarenia horúcou vodou alebo inými horúcimi tekutinami bolo evidovaných 101 hospitalizácií.
Jazerá, kúpaliská a tobogany
Vodné plochy patria v lete medzi najväčšie lákadlá aj riziká. Podľa dát NCZI bolo vlani hospitalizovaných 13 pacientov do 24 rokov po skoku do vody. Utrpeli najmä zranenia krčnej chrbtice a hlavy. Vodné atrakcie sú pritom neodmysliteľnou súčasťou letnej zábavy, no z pohľadu bezpečnosti patria medzi najrizikovejšie. Pri jazde na toboganoch je potrebné po náraze do vody okamžite opustiť priestor, aby nedošlo ku kolízii s ďalšou osobou. Z rovnakého dôvodu sa neodporúča deťom spúšťať sa na toboganoch dolu hlavou.
Bicyklovanie, korčuľovanie, kolobežky
Počas leta sa záchranári častejšie stretávajú aj s úrazmi po páde z bicykla, či kolobežky alebo pri dopravných nehodách. V roku 2024 bolo NCZI nahlásených 271 hospitalizácií cyklistov vo veku do 24 rokov. Prilby, chrániče, reflexné prvky a vhodná obuv by preto mali byť samozrejmosťou. Najmä úrazy hlavy sú veľmi nebezpečné. Ak po úraze došlo k strate vedomia, dieťa vracia, ak sa uloží a zaspáva, pociťuje nevoľnosť, bolesti hlavy, závraty, zmenu nálady – je apatické alebo naopak podráždené, je potrebné neodkladne absolvovať lekárske vyšetrenie. Môže ísť o príznaky otrasu mozgu.
Zlomeninu sa nikdy nesnažte vrátiť do pôvodného stavu, mohli by ste ranenému ešte viac ublížiť. Treba ju riadne znehybniť, zafixovať a vyhľadať lekársku pomoc. Prvým a najdôležitejším krokom pri krvácaní je zastaviť ho. Vo väčšine prípadov stačí správne priložený tlakový obväz. Na ranu môžete pritlačiť ruku alebo aj kus látky. V prípade pochybností volajte 155, kde vám poradia, ako postupovať ďalej. Ak ranu spôsobil cudzí predmet, nikdy ho z nej neodstraňujte, pretože ju upcháva a zabraňuje tak krvácaniu. Pokúste sa okraje rany pritlačiť k sebe a aj s cudzím predmetom obložiť gázou a zafixovať. Následne volajte pomoc.
Prázdniny u starých rodičov
Deti u starých rodičov objavujú pivnice, domáce dielne, či skrinky s liekmi alebo čistiacimi prostriedkami. Podľa dát NCZI skončilo vlani v nemocnici 45 detí vo veku do 4 rokov s poleptanými vnútornými orgánmi a viac ako tisíc následkom otráv (1 071 hospitalizácií vo veku do 24 rokov).