Dve nové štúdie sa pridávajú k rastúcemu množstvu dôkazov, ktoré spájajú kanabis (marihuanu) s horšími kardiovaskulárnymi (KV) zdravotnými výsledkami. Hoci je potrebný ďalší výskum na určenie množstva a typu užívania kanabisu, hlavný autor oboch štúdií uviedol, že hlavným záverom zistení je, že „legálne neznamená bezpečné“.
Retrospektívna štúdia o súvislosti medzi užívaním kanabisu a infarktom bola zverejnená v marci 2025 v časopise JACC Advances. Okrem toho bola metaanalýza – najväčšia združená štúdia na hodnotenie infarktu a užívania kanabisu podľa American College of Cardiology – predstavená 29. marca na výročnom vedeckom stretnutí skupiny.
Na posúdenie účinkov užívania kanabisu na zdravie srdca vedci analyzovali údaje od približne 4,6 milióna pacientov v USA, Kanade a Európskej únii pomocou siete TriNetX Research. Z tejto skupiny vedci identifikovali dve kohorty: samohlásených užívateľov kanabisu a neužívateľov. Priemerný vek účastníkov štúdie bol 25 rokov.
Vybraní účastníci štúdie nemali hlásené žiadne komorbidné stavy, ktoré by zvyšovali riziko srdcového infarktu. Kohorty boli porovnané podľa veku, pohlavia, rasy, rodinnej anamnézy srdcového infarktu a zdravotných markerov vrátane kreatinínu, LDL-C, glykémie, systolického krvného tlaku (sTK) a indexu telesnej hmotnosti (BMI).
Zvýšené riziká
V porovnaní s ľuďmi, ktorí uviedli, že neužívajú kanabis, tí, ktorí uviedli, že užívajú liek, mali 6-násobne zvýšené riziko srdcového infarktu, 4-násobne zvýšené riziko ischemickej mozgovej príhody, 2-násobné riziko srdcového zlyhávania a 3-násobne vyššie riziko KV smrti, srdcového infarktu alebo mozgovej príhody.
V záznamoch pacientov chýbal dostatok údajov na to, aby vedci určili, do akej miery je užívanie kanabisu nebezpečné pre srdce alebo či sú niektoré spôsoby užívania - fajčenie, vaping alebo jedenie - rizikovejšie ako iné.
„Študovali sme zdravých, mladých dospelých. Ak by mali toto významné riziko, špekuloval by som, že riziko kanabisu by bolo vyššie u pacientov s hypertenziou a starších pacientov,“ uviedol hlavný autor štúdie Dr. Ibrahim Kamel, MHA, klinický inštruktor na Boston University Chobanian & Avedisian School of Medicine a rezident internej medicíny v bostonskom St. Elizabeth‘s Medical Center. Dr. Kamel povedal, že on a jeho kolegovia vykonali čiastkovú analýzu, ktorá zistila, že užívanie kokaínu a alkoholu nezmenilo zistenia (Dr. Kamel a jeho tím plánujú zverejniť tieto výsledky samostatne.)
Endotelová dysfunkcia
Okrem retrospektívnej štúdie je Dr. Kamel aj hlavným autorom metaanalýzy, ktorá spojila 12 predtým publikovaných štúdií, desať z USA, jednu z Kanady a jednu z Indie. Sedem štúdií spájalo užívanie kanabisu so zvýšeným rizikom infarktu myokardu a štyri nepreukázali žiadny významný rozdiel. Jedna zistila nižšie riziko kardiálnej príhody medzi užívateľmi kanabisu.
Celkovo mali tí, ktorí užívali kanabis, 1,5-krát vyššiu pravdepodobnosť infarktu ako ľudia, ktorí uviedli, že drogu neužívajú. Metaanalýza nedokázala zohľadniť užívanie tabaku, užívanie iných látok, ani trvanie alebo typ užívania kanabisu. Priemerný vek účastníkov štúdie v združených štúdiách, ktoré zahŕňali tieto informácie, bol 41 rokov.
Dr. Kamel povedal, že mnohé z 12 štúdií predpokladali endotelovú dysfunkciu a zhoršený prietok krvi ako potenciálny mechanizmus toho, ako môže kanabis ovplyvniť KV systém. Teória, že na vine môže byť endotelová dysfunkcia, je podporená skutočnosťou, že väčšina infarktov medzi tými, ktorí užívali kanabis v štúdiách, „bola trombotickej povahy“ a nie kvôli „obvyklému prasknutiu plaku“, povedal Dr. Kamel.
Varovania ako pri cigaretách
Myslí si, že konopné produkty by mali obsahovať varovania o ich potenciálnych KV rizikách, podobne ako tie na baleniach cigariet. „Nemalo by sa od nás očakávať, že dokážeme, že užívanie kanabisu je škodlivé,“ povedal. „Priemysel by mal dokázať, že užívanie kanabisu je bezpečné.“ Dokonca aj so zavedením varovných štítkov a vzdelávacích kampaní, dodal Dr. Kamel, „lekári by mali mať úprimnú diskusiu so svojimi pacientmi a vysvetliť, že nevieme s istotou, že užívanie kanabisu spôsobuje srdcové choroby, ale dôkazov pribúda. Pacienti by mali byť informovaní,“ dodal.
W. Glauser: Two new studes add to evidence cannabis harms cardiovascular system. Medscape 26. marec 2025
(mos)