Muž z Austrálie, ktorému voperovali titánové srdce, dosiahol dvojité svetové prvenstvo. Stal sa jedinou osobou, ktorá prežila s umelým srdcom viac ako 100 dní a ktorá bola prepustená z nemocnice s implantátom stále na svojom mieste.
Pacient, ktorý mal 40 rokov, mal vážne zlyhanie srdca. Ide o stav, pri ktorom nie je srdce schopné pumpovať dostatok krvi na uspokojenie potrieb organizmu. V takýchto ťažkých prípadoch je jednou z ciest liečby transplantácia srdca.
Je však mimoriadne ťažké zohnať srdce od darcu. Napríklad v USA žije približne 6,7 milióna ľudí starších ako 20 rokov so srdcovým zlyhávaním, ale v roku 2023 dostalo transplantované srdce len 4545 ľudí.
Rotor tlačí krv
Pre takýchto pacientov ale môžu byť záchranou aj umelé srdcia, ako napríklad titánové srdce navrhnuté spoločnosťou BiVACOR, ktorá vyrába zdravotnícke pomôcky.
Takéto srdce, ktoré bolo po prvýkrát implantované človeku v júli 2024, funguje pomocou magneticky zaveseného rotora, ktorý tlačí krv prostredníctvom implantátu do celého tela. Austrálsky pacient dostal titánové srdce počas zákroku vykonaného v Nemocnici svätého Vincenta v Sydney v novembri minulého roka. Išlo o prvý takýto zákrok vykonaný v krajine.
Nahradí ľudské srdce?
Operácia titánového srdca bola úspešná. Pacient zostal v nemocnici až do začiatku februára 2025, keď sa stal prvým človekom na svete, ktorý bol z nemocnice prepustený s titánovým srdcom.
Pre pacientov, ktorí ho doteraz dostali, malo srdce BiVACOR slúžiť len ako provizórium, kým nebude k dispozícii vhodné darcovské srdce.
Pre Austrálčana nastal takýto deň v marci 2025. Podľa vyhlásenia Nemocnice svätého Vincenta sa transplantácia darcovského srdca uskutočnila úspešne a pacient sa teraz „dobre zotavuje“.
(Veda na dosah)