Za 26 rokov transplantovali v Bratislave srdcia 21 deťom, z toho za posledných šesť rokov desiatim. Na otázky nám odpovedal MUDr. Martin Záhorec, PhD., primár Kardiologického oddelenia a Jednotky intenzívnej starostlivosti Detského kardiocentra Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave.
Aké sú pri transplantácii srdca rozdiely medzi deťmi a dospelými v prijímaní nového orgánu, respektíve v miere “bojovania” imunitného systému proti nemu?
Najmenšie deti majú ešte nezrelý imunitný systém a zistilo sa, že sú v podstate vhodnejšími príjemcami. Trvácnosť transplantovaných orgánov je v ich tele v priemere o niečo lepšia. Menej bojujú proti tomu cudziemu, dokážu si na neho ako keby zvyknúť počas dozrievania imunity. Dokonca iba v skupine detí do roka alebo do dvoch rokov je možné vykonať aj takzvanú inkompatibilnú transplantáciu srdca, čiže nie kompatibilnú v systéme krvných skupín A, B, 0. Na Slovensku sme ešte takú nerealizovali, ale sme pripravení a najmä v Severnej Amerike to už nejaký čas funguje.
Čím všetkým ste obmedzovaní okrem krvných skupín?
Okrem krvných skupín sme obmedzovaní viacerými faktormi ako veľkosť a funkcia darcovského srdca či vek darcu. Množstvo potenciálnych darcov je nízke. Napríklad tento rok sme vykonali transplantáciu, kde darca srdca mal 250 %
Zostáva vám 33% na dočítanie.