V zimnom období stúpa výskyt respiračných ochorení a s tým aj potreba posilňovať obranyschopnosť organizmu. Jedným z moderných spôsobov, ako predísť chorobe, je infúzna terapia vitamínom C. Farmaceutka Katarína Birošíková približuje, ako sa na ňu pripraviť či pre koho je vhodná.
Infúzie s vysokodávkovým vitamínom C sú určené na liečbu jeho nedostatku alebo zvýšenej potreby, ktorú nie je možné dostatočne zabezpečiť príjmom potravy alebo užívaním perorálnych prípravkov. Sú veľmi účinné v prípade oslabenej imunity, ako podporná liečba pri chronických ochoreniach, akými sú napríklad alergie, ale aj stavoch vyhorenia či vyčerpania.
„Priamym podaním infúziou do krvi jednorazovej dávky 7,5 gramu dosiahne plazmatická hladina vitamínu C hodnotu rovnajúcu sa konzumácii zhruba 15 kilogramov pomarančov,“ uviedla farmaceutka.
Vitamín C je silný antioxidant, ktorý chráni bunky pred pôsobením voľných radikálov. Je dôležitý pre správne fungovanie imunitného systému, ale aj pre tvorbu väziva a obnovu kolagénu. Pri jeho nedostatku sa stráca pružnosť ciev a môže sa objaviť krvácanie do kože, slizníc a kĺbov. Na rozdiel od zvierat si ho človek nevie vytvoriť sám, a preto ho musí prijímať zo stravy alebo z výživových doplnkov.
Čo treba urobiť pred terapiou?
Plazmatické hladiny vitamínu C v organizme sú limitované schopnosťou vstrebávania z tráviaceho traktu. K jeho nedostatku prispieva aj fakt, že je rozpustný vo vode a telo si nevie urobiť zásobu na horšie časy. Prijímať ho je najlepšie vo forme tabliet alebo kapsúl s postupným uvoľňovaním, čím sa dosiahne vyššia využiteľnosť a minimalizujeme vylúčenie močom. Ak telu napriek tomu chýba vitamín C, alternatívou je infúzna liečba.
„Vysoké dávky vitamínu C však nie sú pre každého, dôležitá je preto konzultácia s lekárom a odborné vyšetrenie,“ upozorňuje Birošíková. Zavedenie infúzie je viazané na lekársky predpis. Pred aplikáciou sa vykonávajú štandardné odbery krvi, kde sa okrem základných parametrov vyšetruje aj hladina feritínu, t. j. zásobnej formy železa v tele, a kreatinínu, ktorý prezrádza zdravie obličiek.
Zavedenie infúzie je komfortné a netrvá dlhšie ako 30 až 45 minút. „V deň podania infúzie je potrebné dodržať diétne opatrenie – nekonzumovať jedlá obsahujúce oxaláty, t. j. špenát, červenú repu, čokoládu, čierny alebo zelený čaj, orechy či sóju. V deň aplikácie je vhodné zvýšiť príjem tekutín a vylúčiť nápoje s obsahom kofeínu,“ radí farmaceutka. Aj keď sa infúzna terapia vitamínom C obvykle považuje za bezpečnú, môžu sa vyskytnúť vedľajšie účinky, ako je pálenie na mieste vpichu alebo štípanie.
Pre koho terapia nie je vhodná?
Vysokodávkový vitamín C nemôžu prijať ľudia, ktorí sú alergickí na kyselinu askorbovú alebo na ktorúkoľvek z ďalších zložiek daného lieku, ako ani pacienti s obličkovými kameňmi alebo tí, čo majú sklon k ich vzniku.
Infúzna liečba nemôže byť poskytnutá ani ľuďom s nedostatočnou funkciou obličiek alebo s ochorením, ktoré je spojené s nadmerným hromadením železa v tele, ako napríklad talasémia, hemochromatóza či sideroblastická anémia. Podmienkou podania sú tiež zdravé obličky.