Keď si potrebujete kúpiť lieky na Námestí SNP v Bratislave, tak v pešej vzdialenosti do desiatich minút si môžete vybrať z viac ako desiatich lekární. Niekde lekárne fungujú nahusto, no inde chýbajú. Zisťovali sme, kde je na Slovensku najviac a kde najmenej lekární, kto ich vlastní, ako sú prepojené s distribučnými spoločnosťami a aký je očakávaný vývoj na trhu.
Podľa portálu e-vuc.sk je na Slovensku 2309 lekární,
takže na jednu pripadá približne 2350 obyvateľov. Z dát Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) vyplýva, že medzi rokmi 2018 a 2022 narástol ich počet o 43, na 1996. Dáta NCZI ale závisia od toho, ako si lekárne plnia vykazovaciu povinnosť. „Rozdiel medzi dátami, ktoré publikuje NCZI a dátami portálu eVÚC, môže spôsobovať práve táto skutočnosť,“ vysvetlilo nám centrum.Porovnanie krajov
Vyše 2300 lekární má po zohľadnení rozlohy slovenských krajov výrazne nerovnomerné rozmiestnenie. Najhustejšia sieť je v Bratislavskom kraji s 370 lekárňami. Na Slovensku máme v priemere 0,05 lekárne na kilometer štvorcový, no v Bratislavskom kraji je to až 0,18. V hustote siete nasledujú Trnavský (0,06), Trenčiansky a Košický kraj (oba 0,05). Naopak najmenej rozvinutá sieť lekární funguje v Banskobystrickom kraji, pričom je až šesťkrát redšia ako v Bratislavskom kraji.
Z pohľadu počtu obyvateľov v krajoch je najhustejšia sieť lekární tiež v Bratislavskom kraji, kde oficiálne býva 1945 obyvateľov na jednu lekáreň. Naopak v Trenčianskom, Žilinskom a Prešovskom kraji pripadá na jednu lekáreň viac ako 2500 obyvateľov.
To, že sa lekárňam darí oveľa viac v mestách, nákupných centrách a nemocniciach ako na vidieku, spôsobuje problémy. Podľa OZ Medicamentum je viac ako 70 % obcí u nás bez lekárne, hoci v nich žije viac ako štvrtina obyvateľov krajiny. Napríklad to znamená, že tisícky seniorov musia cestovať pre lieky desiatky kilometrov. Situácia je najhoršia v Prešovskom a Banskobystrickom kraji.
„Lekární už nepribúda ako pred 15 či 20 rokmi, skôr dochádza k vlastníckemu preskupovaniu existujúcich entít,” hovorí prezident Slovenskej lekárnickej komory PharmDr. Ondrej Sukeľ. „Ľudia dnes dbajú o svoje zdravie, investujú doňho. Ale treba si položiť otázku, ako bude vyzerať lekárenská starostlivosť v obciach, ktoré majú menej ako 5000 obyvateľov, alebo v okrajových častiach niektorých miest,“ dodal Sukeľ, ktorý vlastní lekáreň v Humennom.
Kto vlastní lekárne?
Väčšina slovenských lekární je súčasťou niektorej zo sietí a má bližšie spojenie s niektorou z distribučných spoločností. V top desiatke firiem slovenského veľkoobchodu sú podľa tržieb tri distribučky farmaceutického tovaru, takže patria medzi kráľov tohto odvetvia. Spoločne majú podľa portálu Finstat ročné tržby cca dve miliardy eur.
PLUS LEKÁREŇ
Približne každá štvrtá lekáreň na Slovensku patrí do najväčšej siete, ktorú tvorí virtuálne zoskupenie 622 nezávislých lekární pod značkou PLUS LEKÁREŇ. V každom kraji ich je približne 80. Najviac ich funguje v Banskobystrickom a Bratislavskom kraji, najmenej v Prešovskom kraji.
„Zoskupenie spája výhody spolupráce pri zachovaní individuálneho prístupu každého lekárnika k svojim pacientom. Organizuje ho distribučná spoločnosť Unipharma, ktorá pre členov vyjednáva množstvo výhod ako sú centrálne marketingové kampane, lepšie obchodné podmienky, odborné školenia a technologické inovácie,” uviedol hovorca Ján Zošák. „Atraktívnosť zoskupenia spočíva práve v tejto podpore, pričom lekárne si zachovávajú svoju nezávislosť a jedinečný charakter,” doplnil.
Unipharmu založil Tomislav Jurik, ktorý pred rokmi akcie predal. Majoritný podiel v spoločnosti má Milan Vrúbel. Pred pár rokmi pre Aktuality.sk potvrdil, že významnú finančnú injekciu mu poskytol František Hodorovský. Hodorovský bol alebo je spojený aj so spoločnosťami ako Tatry Mountain Resorts, OFZ či Chirana-Prema. Ovládnuť Unipharmu sa pokúšal Marian Kočner, ktorý s ňou mal
Zostáva vám 48% na dočítanie.