Getty Images/iStockphotoGetty Images/iStockphoto
StoryEditor

Od nového roka platí zákaz užívania nikotínových vrecúšok mladým do 18 rokov

02.01.2023, 07:00
Autor:
TASRTASR

Vytvoriť sa má tiež priestor na neskoršiu úpravu zdaňovania a ďalšiu potrebnú reguláciu na zabezpečenie ochrany zdravia a ochrany detí a mladistvých.

Nikotínové vrecúška bez obsahu tabaku bude po novom zakázané užívať pre osoby mladšie ako 18 rokov.

Zároveň sa zavádza zákaz predaja nikotínových vrecúšok pre osoby mladšie ako 18 rokov.

Predpokladá to novela zákona o výrobe, označovaní a predaji tabakových výrobkov a súvisiacich výrobkov, ktorá nadobudla účinnosť 1. januára.

Nová legislatíva definuje nikotínové vrecúško aj jeho uvádzanie na trh, označovanie či zdravotné varovania. Novelou sa mení tiež zákon o ochrane nefajčiarov.

Novela

"Osoby mladšie ako 18 rokov nesmú užívať nikotínové vrecúška bez obsahu tabaku," píše sa v novelizovanom zákone.

Zakazuje tiež predávať tabakové výrobky, výrobky, ktoré sú určené na fajčenie a neobsahujú tabak, bezdymové tabakové výrobky, elektronické cigarety a nikotínové vrecúška bez obsahu tabaku osobám do 18 rokov.

Predkladatelia návrhu pripomenuli, že nikotínové vrecúška predstavujú alternatívu na fajčenie cigariet, keďže sa predpokladá, že sú menej škodlivé.

"Stále však ide o výrobky s obsahom nikotínu, ktorý je návykovou látkou, a preto je potrebné vyplniť právnu medzeru s cieľom znížiť potenciálne zdravotné riziká a zabezpečiť ochranu mladistvých a detí," napísali v dôvodovej správe.

Žuvací tabak

Nikotínové vrecúško, medzi ľuďmi známe ako žuvací tabak, sa definuje ako výrobok obsahujúci nikotín, ale neobsahujúci tabak ani geneticky modifikovaný tabak, pričom sa nespotrebúva počas horenia, neinhaluje sa, ale je určený na použitie cmúľaním, žuvaním alebo inak.

Nová legislatíva zavádza aj reguláciu zloženia vrecúšok, označovanie týchto výrobkov, zdravotné varovania, zber údajov, kontrolu a sankcie za nedodržanie povinností zo strany výrobcu, dovozcu a distribútora.

image

Detská psychiatrička: Skúste sa postaviť ráno pred obchod s potravinami, koľko detí kupuje namiesto jedla žuvací tabak

"Nová právna úprava sa zavádza po vzore úpravy elektronických cigariet a je plne v súlade napríklad aj s reguláciou nikotínových vrecúšok v Českej republike," odôvodnili poslanci. Jedno vrecúško bude mať obmedzený obsah nikotínu na 20 miligramov.

Vytvoriť sa má tiež priestor na neskoršiu úpravu zdaňovania a ďalšiu potrebnú reguláciu na zabezpečenie ochrany zdravia a ochrany detí a mladistvých.

01 - Modified: 2022-11-02 06:00:00 - Feat.: 0 - Title: Aj v Česku navrhujú obmedziť predaj nikotínových vreciek. Tie sa stávajú fenoménom mladej generácie 02 - Modified: 2022-10-30 06:00:00 - Feat.: 0 - Title: Detská psychiatrička: Skúste sa postaviť ráno pred obchod s potravinami, koľko detí kupuje namiesto jedla žuvací tabak
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. jún 2023 04:51