IIna Luoto Pexels
StoryEditor

Stredomorská strava znižuje riziko srdcového infarktu či mŕtvice

31.07.2022, 07:00
Autor:
redred

Tí, ktorí uprednostnili stredomorskú stravu mali o 26 % nižšie riziko srdcového infarktu alebo mŕtvice v porovnaní s ľuďmi zo skupiny s nízkotučným obsahom tukov.

Ako informoval český Štátny zdravotný ústav (SZÚ) na svojej stránke, máme už viacero dôkazov o tom, že stredomorská strava pomáha predchádzať srdcovým ochoreniam, infarktom a mŕtviciam.

Otázkou však zostáva, čo keď už srdcovým ochorením trpíme?

Odpoveď na ňu priniesla podľa SZÚ nedávna randomizovaná štúdia zverejnená v časopise The Lancet.

Zúčastnilo sa jej tisíc dobrovoľníkov v Španielsku, ktorí mali koronárne ochorenie tepien (nahromadenie plaku v srdcových tepnách).

„Účastníci boli náhodne rozdelení do dvoch skupín. Jedna skupina jedla typickú stredomorskú stravu, druhá sa stravovala nízkotučne. Obe skupiny s diétou kládli dôraz na ovocie a zeleninu,“ napísal český Štátny zdravotný ústav na svojom webe.

Stredomorská vs. nízkotučná diéta

V štúdii, stredomorská diéta uprednostňovala potraviny s vysokým obsahom mono-nenasýtených tukov, najmä olivový olej a orechy, spoločne so strukovinami, celozrnnými obilninami, hydinovým mäsom a tučnými rybami.

Nízkotučná strava zahŕňala menej mono-nenasýtených tukov, iba chudé verzie rýb a zeleniny, hydiny a viac kalórií denne zo sacharidov, najmä celozrnných obilnín, strukovín a zemiakov.

Obe skupiny mali taktiež pravidelné konzultácie s dietológom. O sedem rokov neskôr mali tí v skupine so stredomorskou stravou o 26 % nižšie riziko srdcového infarktu alebo mŕtvice v porovnaní s ľuďmi zo skupiny s nízkotučným obsahom tukov.

 

 

 

 

 

01 - Modified: 2022-07-19 07:00:00 - Feat.: - Title: Vedci vyvíjajú zariadenie, ktoré včas zachytí zmeny v krvi 02 - Modified: 2021-11-19 18:04:45 - Feat.: - Title: The Lancet: Tretia dávka vakcíny proti covidu znižuje riziko závažného priebehu až o 92 percent
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
02. august 2022 09:41