Dôvody, pre ktoré by ste mali aj v mladosti zavítať k urológoviShutterstock
StoryEditor

Aj tieto nádorové ochorenia dokáže včas odhaliť urológ. Niektoré prebiehajú bezpríznakovo

13.02.2022, 06:00
Autor:
redred
Príležitostne sa v urologickej ambulancii zachytí i s rakovina semenníkov, ktorá postihuje najmä mladších mužov a v prípade neskorého záchytu veľmi rýchlo napreduje.

Ako sme vás informovali, ročne u nás pribudnú desaťtisíce nových onkologických pacientov. Podľa špecialistky pre styk s verejnosťou Národného onkologického ústavu (NOÚ) Patrície Kubicovej, medzi najčastejšie onkologické ochorenia na Slovensku u mužov patrí karcinóm hrubého čreva a konečníka s takmer 4 000 novými prípadmi ročne.

Urologička z Nemocnice AGEL Handlová MUDr. Viola Filipovičová na stránke nemocnice priblížila, s akými typmi rakoviny prichádza do kontaktu, aké sú ich príznaky či prevencia.

Keď sa povie urológ a rakovina, všetkým okamžite napadne rakovina prostaty. Ďalšími nádorovými ochoreniami, s ktorými urológ prichádza do kontaktu, sú nádorové ochorenia obličiek, močového mechúra, raritne močovej trubice a veľmi zriedkavo penisu,“ vysvetlila.

Na začiatku žiadne príznaky

Príležitostne sa v urologickej ambulancii stretáva i s rakovinou semenníkov, ktorá postihuje najmä mladších mužov a v prípade neskorého záchytu veľmi rýchlo napreduje. Ako zdôraznila, v prípade skorého záchytu je však jej prognóza dobrá.

Dodala, že rakovina semenníkov nemusí mať ani žiadne príznaky, niekedy sa však môže vyskytnúť hrčka v semenníku, bolesť, opuch alebo pocit ťažkého mieška.

„Nádory obličiek z veľkej časti prebiehajú bezpríznakovo a typická triáda príznakov je makroskopická hematúria, bolesť a hmatateľný nádor sa zvyčajne prejavujú u pokročilých nádorov, často už s výskytom metastáz,“ spresnila Viola Filipovičová.

Podľa jej slov, na začiatku nádorových ochorení močového mechúra spravidla nie sú pociťované žiadne príznaky, neskôr príznaky pripomínajú zápaly močového mechúra, a to bolestivé močenie, urgencie, bolesti v podbrušku.  Prítomnosť krvi v moči je najčastejším príznakom, ktorý sa vyskytuje až u 75 percent pacientov.

Z laboratórnych vyšetrení využívame vyšetrenie krvi s odberom onkomarkerov, pokiaľ pre dané nádorové ochorenie existujú. Zo zobrazovacích vyšetrení potom najmä ultrasonografiu, v prípade nutnosti doplníme CT alebo MR,“ priblížila.

Pri nádoroch močového mechúra sa v diagnostike využíva najmä cystoskopia, ktorá zachytí aj menšie nádory. Za základ v diagnostike všetkých nádorových ochorení sa ale považuje histologické vyšetrenie.

Delenie nádorov

Tak ako vo všetkých medicínskych odboroch, aj v urológii platí základné delenie nádorov na zhubné a nezhubné.

Základom je presné histologické vyšetrenie so stanovením druhu a posúdením agresivity nádoru. Zobrazovacími vyšetreniami ďalej urológ zhodnotí rozsah postihnutia a možné šírenie nádoru.

„Nasleduje stanovenie liečby častokrát v spolupráci s onkológom či lekármi iných odborností, ak si to stav pacienta vyžaduje. V závislosti na druhu nádoru potom pripadá do úvahy chirurgická liečba, chemoterapia, rádioterapia alebo systémová liečba,“ doplnila.

Objasnila, že účinná prevencia  voči rakovine semenníkov bohužiaľ neexistuje. Jedinou možnosťou je pravidelné samovyšetrenie semenníkov.

V súvislosti s rakovinou obličiek sa ako rizikové faktory javia obezita, fajčenie, hypertenzia, kontakt s ťažkými kovmi (azbest, ortuť) či kancerogénmi (benzén, herbicídy, trichlóretylén).

„Je dôležité tieto rizikové faktory poznať a pokiaľ možno sa im vyhýbať alebo eliminovať ich účinok. Najvýznamnejším faktorom vzniku karcinómu močového mechúra je fajčenie, ktoré pravdepodobnosť ochorenia zvyšuje až štvornásobne. Rovnako boli u fajčiarov zaznamenané agresívnejšie formy choroby i jej ťažší priebeh. Preto sa ako účinná prevencia javí nefajčiť alebo prestať fajčiť,“ zhrnula Viola Filipovičová.

 

01 - Modified: 2022-02-04 13:40:55 - Feat.: 0 - Title: Ročne u nás pribudnú desaťtisíce nových onkologických pacientov. Dnes je Svetový deň boja proti rakovine
01 - Modified: 2023-04-24 06:09:07 - Feat.: - Title: Lekárske listy - Urológia 02 - Modified: 2023-02-28 14:46:41 - Feat.: - Title: Skalická nemocnica má už vynovené urologické oddelenie 03 - Modified: 2022-10-10 05:00:00 - Feat.: - Title: Jednodňová chirurgia je výhodná aj pri deťoch, najmä pri urologických diagnózach 04 - Modified: 2022-09-12 14:20:54 - Feat.: - Title: Lekári z banskobystrickej nemocnice pomáhajú rozbehnúť robotické operácie v Maďarsku 05 - Modified: 2022-08-30 16:20:37 - Feat.: - Title: Roboty pri operáciách prekračujú hranice reality
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. jún 2023 15:24