StoryEditor

Vždy som v sebe mala veľkú chuť pomáhať. S Nemocnicou Bory sme sa našli navzájom, hovorí TOP SESTRA Šimončičová

10.11.2024, 00:00
  • V zdravotníctve pracuje viac ako 37 rokov. Vyštudovala Strednú zdravotnícku školu v Bratislave a ošetrovateľstvo na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.
  • Pracovala na gynekologickom oddelení Prvej ženskej kliniky na Zochovej ulici, na neurológii v Železničnej nemocnici, na Klinike gynekologickej onkológie v Onkologickom ústave svätej Alžbety a desať rokov sa podieľala na vedení zdravotno-sociálneho centra.
  •  Aktuálne pracuje v Nemocnici Bory ako manažérka ošetrovateľstva, spadá pod ňu 225 zamestnancov.
  • Rozprávali sme sa s Mgr. Silviou Šimončičovou, víťazkou v prvom ročníku ankety TOP SESTRY na Slovensku v kategórii operačné odbory.

Ako ste sa dostali do zdravotníctva a uvažovali ste niekedy nad inou pracovnou oblasťou?

Nikto v mojej rodine nepracoval v zdravotníctve, avšak ja som v sebe vždy mala veľkú chuť pomáhať. Od malička som chcela pracovať v zdravotníctve, až sa mi to naozaj splnilo. Nikdy som však nebola rozhodnutá, ktorý odbor bude pre mňa ten pravý. Našťastie som ich počas svojho života vyskúšala viacero a som za to nesmierne rada.

Akými tromi slovami by ste charakterizovali vašu prácu? Aká je?      

Určite tímovosť, zodpovednosť a rešpekt.

Čomu sa ako manažérka ošetrovateľstva v Nemocnici Bory venujete najviac a za čo všetko zodpovedáte?

Ako manažérka zodpovedám za úseky Žena a dieťa, endoskopické a zákrokové sály, centrálne operačné sály a centrálnu sterilizáciu. Pod úsek Žena a dieťa patria pôrodnica, šestonedelie a neonatológia. Zúčastňujem sa na procesoch v rámci všetkých týchto úsekov, nesiem hlavnú zodpovednosť za personálne zabezpečenie a bezchybné fungovanie zverených úsekov.

Čo ďalšie ešte riešite?

V úzkej spolupráci s vedúcimi sestrami taktiež dohliadam na dodržiavanie kvalitnej a bezpečnej ošetrovateľskej starostlivosti, dodržiavanie a realizovanie odborných kompetencií, komunikačných štandardov, na rešpektovanie práv pacientov, podieľam sa na optimalizácii nastavených procesov a úzko spolupracujem s nemocničnými manažérmi zmeny, medicínskymi lídrami a manažérmi klastra.

image

Mgr. Silvia Šimončičová

Katarína Kincelová

V minulosti ste pôsobili v rôznych odboroch ako gynekológia, neurológia a onkológia. Čo ste si z nich odniesli a ako by ste ich porovnali?

Práca na neurológii mi priniesla veľa odborných vedomostí. Onkológia ma naučila zase pokore, trpezlivosti a zdokonalila som sa v komunikačných schopnostiach. Gynekológia bola pre mňa prvý odbor, ktorému som sa venovala po ukončení štúdia. Zameriavala som sa na ošetrovanie žien v gynekológii a pôrodníctve s využitím ošetrovateľského procesu v jeho jednotlivých fázach. Každý odbor, v ktorom som pôsobila, mi priniesol veľa teoretických aj praktických zručností, ktoré ma vždy posunuli ďalej a z ktorých čerpám dodnes.

Tiež ste založili zdravotno-sociálne centrum Antonius v Sládkovičove. Môžete opísať jeho príbeh?

Svojou prácou a skúsenosťami v ošetrovateľstve som upútala zaujímavých ľudí, ktorí mali víziu a finančné prostriedky. Na zelenej lúke sme spoločne vybudovali nové zdravotno-sociálne zariadenie. Od samotných základov, cez stavbu, zariaďovanie, vypracovanie koncepcie, nastavovanie procesov a štandardov, až po obsadenie centra takmer osemdesiatimi ťažko chorými pacientmi s rôznymi diagnózami. Mojou úlohou bolo vybudovať celý zdravotný systém zariadenia, zostaviť, obsadiť a riadiť multidisciplinárny tím. Spolupracovala som s mnohými odborníkmi z ošetrovateľského, medicínskeho, farmaceutického prostredia, z prostredia štátnej správy, samosprávy aj súkromného sektora.

image

Chýbajú nám, hoci sú ich desaťtisíce. Kde študujú sestry?

Prečo ste sa po desiatich rokoch rozhodli opustiť projekt Antonius a nastúpiť do novej Nemocnice Bory? Čo vás presvedčilo?

Môj prístup k ošetrovateľskej profesii ma núti neustále sa posúvať dopredu a vyhľadávať nové výzvy. Takže keď som sa dopočula o Nemocnici Bory, tak som si začala iniciatívne zháňať informácie o tomto projekte. Po dlhšom čase sa na Slovensku stavala úplne nová nemocnica a možnosť pracovať v takejto nemocnici sa nestáva každý deň. Zhodou okolností ma však medzitým oslovila aj samotná nemocnica. Našli sme sa navzájom a môžem povedať, že dnes som veľmi rada, že som súčasťou tejto nemocnice.

Čo vás po nástupe do novej nemocnice prekvapilo?

V Nemocnici Bory sme implementovali Modul sestra ako elektronickú formu ošetrovateľskej dokumentácie, ktorá pomáha sestrám pri zostavovaní ošetrovateľského plánu. Sestry majú k dispozícii taktiež liekové vozíky ako mobilné stanoviská sestier. Prácu sestrám uľahčujú aj potrubná pošta a centrálna prípravovňa liekov, ktorá zvyšuje bezpečnosť pacientov. Nemocničný manažér zmeny, ktorý je k dispozícii nielen pre ošetrovateľský personál, zabezpečuje koordináciu lôžkofondu, v prípade akútnych situácií zabezpečuje optimálne rozloženie personálu na jednotlivých úsekoch. V neposlednom rade pozitívne hodnotím pomoc iných pracovných pozícií, ako sú napríklad manažér klastra, recepčné, logisti atď. Nemocnica Bory je unikátna nielen z hľadiska inovatívneho konceptu interdisciplinárnej starostlivosti o pacienta, liečivého prostredia s dostatkom denného svetla v interiéroch, nových medicínskych procesov, ale aj v medicínskom vybavení.

Ako funguje napríklad QR čítanie inštrumentov?

V Nemocnici Bory realizujeme identifikáciu všetkých inštrumentov a operačných setov pomocou 2D kódov. Všetky procesy sterilizácie, teda umývanie, setovanie a sterilizácia, sú elektronicky monitorované v informačnom systéme centrálnej sterilizácie. Pri plánovaní operácií je uvedený identifikátor operačného setu, vygeneruje sa zoznam, podľa ktorého pracovník úseku centrálnej sterilizácie vyberie zo skladov potrebné operačné sety a podľa check listu ich pripraví do transportných vozíkov, ktoré logisti transportujú na operačné sály. Na jednotlivých operačných sálach operačná sestra čítačkou priraďuje operačný set ku konkrétnemu operačnému výkonu a pacientovi.

V čom je systém práce v Nemocnici Bory ešte iný?

Nemocnica Bory svojím technickým vybavením na Slovensku nemá konkurenciu. Od toho sa celkom prirodzene odvíjajú inovatívne procesy, ktoré používame. Napríklad na všetkých 14 operačných sálach je denné svetlo, čo veľmi pomáha zdravotnému personálu. V Nemocnici Bory je pacient na prvom mieste. Našou misiou je liečiť veľké množstvo najkomplexnejších diagnóz vďaka prvotriednemu personálu a s použitím moderných technológií. To všetko v liečivom a modernom prostredí.

image

Mgr. Silvia Šimončičová s kolegyňami

Katarína Kincelová

Koľko ľudí spadá pod vašu manažérsku pozíciu?

Ako manažérka zodpovedám za šesť úsekov, teda za pôrodnicu, šestonedelie, neonatológiu, centrálne operačné sály, centrálnu sterilizáciu, endoskopické a zákrokové sály. Na každom úseku mám vedúcu sestru alebo vedúcu pôrodnú asistentku a celkovo 225 zamestnancov.

Nedostatok sestier je jedným z najväčších problémov nášho zdravotníctva. Aké sestry nemocnici najviac chýbajú?

Chýbajú nám sestry so špecializáciou v anestéziológii a intenzívnej medicíne, inštrumentárky a neonatologické sestry. Je to plošný problém, nielen v našej nemocnici. Aj vďaka našim aktivitám sa nám podarilo pomerne dobre nastaviť personálne obsadenie nemocnice. Verím, že doplníme sestry aj pomocou našej aktuálnej náborovej akcie Oceníme Ťa viac a kampane Sestry, vráťte sa späť k pacientom.

Keď si vyberáte vedúce sestry, tak na čo dbáte? Aké vlastnosti by určite mala mať vedúca sestra?

Vedúca sestra manažuje ošetrovateľskú starostlivosť a koordinuje celý ošetrovateľský tím. To si vyžaduje vysokú odbornú pripravenosť a schopnosť riadiť prácu ľudí v tíme. Pri výbere vedúcich sestier a ostatných vedúcich zdravotníckych pracovníkov nám pomáha aj pracovná psychodiagnostika a riešenie kazuistík. Všetkých vedúcich pracovníkov následne vzdelávame v oblasti manažérskych zručností v našej manažérskej akadémii a vysokú úroveň manažérskych zručností udržiavame prostredníctvom ďalšieho kontinuálneho vzdelávania.

V nemocnici vraj máte zavedené aj komunikačné štandardy. Čo to konkrétne znamená?

V Nemocnici Bory považujeme za absolútne kľúčovú komunikáciu. Empatická a profesionálna komunikácia nielen lieči, ale aj zabraňuje nedorozumeniam, prípadne sťažnostiam pacientov. Aj z tohto dôvodu máme vlastné komunikačné štandardy. V rámci adaptačného vzdelávania každý zamestnanec prechádza tréningmi komunikačných zručností a kolegov následne štvrťročne preškoľujeme formou e-learningov. Sme radi, keď od pacientov opakovane počujeme, že úroveň komunikácie medzi zdravotníckymi pracovníkmi a pacientmi je v našej nemocnici veľmi dobrá.

Čo majú sestry k dispozícii cez e-learning?

V spolupráci s nemocničnou manažérkou pre vzdelávanie sme pre naše sestry pripravili rôzne školenia vo forme workshopov zamerané na zvyšovanie zručností v jednotlivých ošetrovateľských postupoch, samozrejme, s osobnou účasťou. Osobitou formou je e-learningové vzdelávanie, ktoré realizujeme prostredníctvom nášho informačného systému, v rámci ktorého sa venujeme veľkému množstvu odborných tém v jednotlivých klinických odboroch. Podporujeme sestry v ďalšom vzdelávaní, vo forme špecializačného štúdia, certifikovanej odbornej činnosti alebo aj vzdelávaní, vďaka ktorému si zvyšujú svoju kvalifikáciu v rámci pregraduálneho štúdia.

Pôrodnica Bory je už najväčšou alebo jednou z najväčších v Bratislave. Za prvý rok v nej prišlo na svet 1 895 detí. Záujem je však väčší ako kapacita. Ako vnímate takýto rýchly nábeh pôrodnice?

Dlhodobá potreba kultúrneho prostredia pôrodníc na Slovensku, celkový prístup k rodičke, rešpektovanie individuálnych potrieb rodičiek súvisiacich s pôrodom, to sú dôvody veľkého záujmu o Pôrodnicu Bory. Záujem mamičiek nás teší, a zároveň nás mrzia všetky mamičky, o ktoré sa nevieme postarať, keďže nás limituje kapacita pôrodnice.

Čo najviac limituje kapacitu pôrodov v Nemocnici Bory?

Aktuálne disponujeme ôsmimi pôrodnými sálami a máme 33 lôžok na šestonedelí, pričom záujem o pôrody v Nemocnici Bory je enormný. Termíny do Pôrodnice Bory sú rezervované do pár minút. V nadväznosti na to nemôžeme otvoriť neobmedzený počet pôrodov.

Máte už mnohoročné skúsenosti z rôznych odborov, takže čo podľa vás sestry na Slovensku trápi najviac?

Nemôžem hovoriť za všetky sestry na Slovensku, ale je známe, že nielen na Slovensku je nedostatok zdravotníckeho personálu a z toho vyplýva väčšie množstvo práce a nadčasov spojených s veľkou byrokraciou.

Keď sa teraz dievčatá alebo chlapci rozhodujú, či pôjdu na strednú zdravotnícku školu a budú sa venovať zdravotníctvu, čo by ste im poradili? Dá sa povedať, kto sa povahovo viac hodí na operačnú sálu a kto do ambulancie?

Je veľmi ťažké sa rozhodnúť o budúcom profesijnom živote na základnej škole. Pokiaľ majú mladí ľudia v sebe veľkú chuť pomáhať, určite by to mali skúsiť a zároveň sa nemusia báť o zamestnanie, keďže zdravotníkov je vždy treba. Prax počas štúdia na strednej zdravotníckej škole na jednotlivých pracoviskách im pomôže v ďalšom smerovaní a pri špecializácii v konkrétnom odbore. Ja sama som odbor viackrát zmenila, čiže aj to sa dá.

Čo je pre vás najlepším liekom, keď potrebujete psychicky zregenerovať od práce?

Moja rodina a priatelia. Jednoducho ľudia, ktorých milujem a mám rada. Čím som staršia, tým viac si to uvedomujem a cením si každého jedného z nich.

Spomínate si na nejaký „najnáročnejší deň“, alebo naopak, na konkrétny pozitívny príbeh či situáciu z vášho pôsobenia v zdravotníctve? Ako by ste ich opísali?

Veľa dní je aj náročných, avšak spomenula by som, že každý deň, keď prídem na oddelenie intenzívnej jednotky pre novorodencov, tak je tam úžasná pozitívna energia a radosť zo života, ktorá mi vie zlepšiť aj tie náročné dni. Ako pozitívny príbeh vnímam každú jednu situáciu, pri ktorej si v rámci Nemocnice Bory navzájom pomôžeme a nikto nikomu nepovie nie.

image

Mgr. Silvia Šimončičová. Fotená ako TOP SESTRA pre Zdravotnícke noviny. V Nemocnici Bory pôsobí ako manažérka ošetrovateľstva.

Katarína Kincelová

Čo vám vie v práci dodať najväčšiu dávku energie?

Práve novorodenci na oddelení jednotky intenzívnej starostlivosti pre novorodencov. Je v nich určitá krehkosť, neha a nevinnosť, no zároveň veľké odhodlanie a chuť do života.

Na záver vizionárska otázka. Čo by ste ešte chceli dokázať v Nemocnici Bory ako manažérka ošetrovateľstva?

Najväčšou prioritou pre mňa je zabezpečiť na všetkých mojich zverených úsekoch taký personál, ktorý bude poskytovať starostlivosť podľa všetkých princípov, ktoré sme si v Nemocnici Bory nastavili. Sú to napríklad silná orientácia na pacienta, dodržiavanie kompetencií stanovených zákonmi a vyhláškami, bezpečnosť pacienta, kritické myslenie a akceptácia zodpovednosti za svoju prácu a kompetencie.

01 - Modified: 2024-10-21 08:03:26 - Feat.: 0 - Title: Výnimočne sa stane, že žena o tehotenstve nevie. Napĺňajú ma dobré vzťahy na pracovisku a spokojné pacientky, hovorí TOP SESTRA Drinková 02 - Modified: 2024-10-01 13:06:38 - Feat.: 0 - Title: Ocenili sme TOP sestry na Slovensku 03 - Modified: 2024-10-01 12:27:09 - Feat.: 0 - Title: Chýbajú nám, hoci sú ich desaťtisíce. Kde študujú sestry? 04 - Modified: 2024-09-27 10:58:20 - Feat.: 0 - Title: Máme v rukách silné zbrane. Nevyháňajte sestry za hranice, varuje komora sestier
01 - Modified: 2024-10-01 12:27:09 - Feat.: - Title: Chýbajú nám, hoci sú ich desaťtisíce. Kde študujú sestry? 02 - Modified: 2024-10-01 13:06:38 - Feat.: - Title: Ocenili sme TOP sestry na Slovensku 03 - Modified: 2024-09-20 06:56:08 - Feat.: - Title: Do prepoisťovacej kampane zasahuje súboj Nemocnice Bory a Všeobecnej zdravotnej poisťovne 04 - Modified: 2024-08-14 09:10:15 - Feat.: - Title: Ministerstvo posudzuje súťažné podklady koncových nemocníc v Bratislave 05 - Modified: 2024-05-20 13:31:55 - Feat.: - Title: Martinskú nemocnicu má budovať firma, ktorá stavala aj Nemocnicu Bory
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/top-sestry, menuAlias = top-sestry, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
16. november 2024 08:25