Na snímke klinika infektológie Univerzitnej nemocnice Bratislava na Kramároch. FOTO: TASR/J. Novák
StoryEditor

Šaškov rezort po kontrole nemocníc chystá osem opatrení. Skutočná skúška však príde až po voľbách

25.06.2026, 00:00
  • Výdavky nemocníc vyskočili o 59 percent, výkon takmer nerástol.
  • Audit odhalil slabú efektivitu a sporné hospodárenie štátu.
  • Ministerstvo sľubuje rýchle zmeny, kritici pochybujú o ich dosahu.
  • Najväčší problém môže prísť až o pár rokov s odchodom personálu.

Viac peňazí automaticky neznamená viac zdravotnej starostlivosti. Taký bol hlavný odkaz pilotného auditu piatich štátnych nemocníc, ktorý si dalo vypracovať ministerstvo zdravotníctva.

Výdavky nemocníc za päť rokov vzrástli o 59 percent, zatiaľ čo počet hospitalizácií rástol len minimálne. Rezort následne predstavil osem opatrení, ktoré majú zefektívniť fungovanie nemocníc. Niektoré z nich chce rozbehnúť ešte do volieb.

Osem opatrení v praxi

V článku sa ešte dočítate:

    • Kde štát môže ušetriť milióny.
    • Prečo nemocnice preplácajú nákupy.
    • Aký problém hrozí so sestrami.
    • Prečo sály často zostávajú nevyužité.

Dostupné pre predplatiteľov

Tento článok je určený pre predplatiteľov.
Zostáva vám 89% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
25. jún 2026 00:03