Ministri zdravotníctva SR a ČR Kamil Šaško (Hlas-SD) a Vlastimil Válek v piatok v Prahe podpísali rámcovú zmluvu medzi ČR a SR o cezhraničnej spolupráci v oblasti záchrannej zdravotnej služby. Českí záchranári tak budú môcť zasahovať na území Slovenska, ak by sa k nehode dostali rýchlejšie, a naopak.
Zmluva tiež upravuje tranzitný prechod záchranných vozidiel cez územie ČR alebo SR v prípadoch, keď je to časovo výhodné.
Podľa Šaška ide o praktický nástroj podpory spolupráce na regionálnej aj medzivládnej úrovni. Šaško je podľa svojich slov presvedčený, že uzatvorenie tejto dohody výrazne zjednoduší a zrýchli zásahy záchranných zdravotných služieb pre všetkých v pohraničných oblastiach.
„Záchranná služba musí byť pripravená pomôcť komukoľvek, kdekoľvek a čo najrýchlejšie - bez ohľadu na to, na ktorej strane spoločnej hranice sa nachádza. Touto zmluvou odstraňujeme zbytočné administratívne prekážky a posilňujeme to najdôležitejšie: schopnosť záchranárov dostať sa k pacientovi včas a efektívne,“ povedal Šaško podľa tlačového odboru ministerstva zdravotníctva.
Válek na tlačovej konferencii po podpísaní zmluvy pripomenul, že zmluva umožňuje zdravotníckym záchranným službám na oboch stranách hraníc vykonávať zásahy bez zbytočných administratívnych prekážok v súlade s platnými právnymi predpismi.
„Hlavným cieľom je zaistiť, aby bola pomoc poskytovaná včas, efektívne a rýchlo bez ohľadu na štátne hranice v prípade, keď záchranným zložkám štátu nestačia kapacity, je to bližšie a je to jednoduchšie pre občanov,“ povedal.
Po podpísaní zmluvy sa podľa Válka uskutočnia podrobné rokovania zúčastnených strán vrátane krajov o konkrétnych pravidlách spolupráce.
Český minister oznámil dohodu na uzavretí tejto zmluvy v máji, pričom podotkol, že Česko sa o ňu pokúšalo viac než 15 rokov. ČR má podobnú zmluvu s Nemeckom a Rakúskom. Funguje na princípe, že ak sa v blízkosti hraníc stane mimoriadna udalosť, ktorá si vyžaduje zásah vrtuľníkov alebo rýchlej záchrannej služby, a skôr sa na miesto dostanú záchranári zo susednej krajiny, môžu zasahovať aj na území druhého štátu.