Keď sme naposledy hovorili o národnej nemocnici, ktorá má podľa najnovších plánov stáť vo Vajnoroch, spomenuli ste, že chýba analýza. Taká, ktorá by ukázala, či ju naozaj potrebujeme. Znamená to podľa vás, že máme prebytok ústavných zdravotníckych zariadení?
Treba rozlišovať, ktoré nemocnice sú skutočne potrebné a ktoré nie. Takéto rozlíšenie však dokážeme urobiť len vďaka serióznej štúdii, ktorá sa zameria na efektivitu, potenciál a skutočné potreby Slovenska.
Začali sme s ich kategorizáciou do jednotlivých úrovní, no úplne sa zanedbáva otázka, koľko hospitalizácií je zbytočných a koľko z nich by mohol ambulantný sektor eliminovať. Potrebujeme teda vedieť, do akej miery by sa ambulantnou starostlivosťou dala znížiť potreba nemocničnej liečby – čo by prirodzene zredukovalo počet hospitalizácií a znížilo tlak na obsadenosť lôžok.
Môžeme sa v tomto smere inšpirovať inými krajinami?
Keby sme spočítali počet poistencov a porovnali ich pomocou zrozumiteľných tabuliek so štátmi ako Nemecko, Dánsko či Holandsko – teda krajinami s vyššou efektivitou –, mohli by sme lepšie odhadnúť potenciál ambulantného sektora a porovnať si počet nemocníc s inými krajinami. Rád uvádzam príklad Dánska – krajiny približne s piatimi miliónmi obyvateľov, ktorá má zhruba o polovicu menej nemocníc rôznych typov ako Slovensko. Optimalizovať by sme preto nemali sieť nemocníc, ale skôr sieť poskytovateľov.
Ak by sme vedeli určiť, ktorých ústavných zariadení by sme sa mohli reálne vzdať, lekárov z nich by sme mohli presunúť buď do väčších nemocníc, alebo do ambulantného systému.
Nedávno som sa rozprával s dvoma poskytovateľmi zo súkromných ambulancií. Vlani spolu vykonali 800 zákrokov jednodňovej medicíny. Týchto 800 operácií sa nemuselo robiť v nemocnici a výsledok by bol rovnaký – pacienti by odišli domov a doliečili by sa tam. Dá sa predpokladať, že z nich dvaja či traja mali komplikácie, ktoré si vyžiadali hospitalizáciu, no stále hovoríme o troch oproti osemsto.
Skúste to vysvetliť na konkrétnom type poskytovateľov.
Zostáva vám 77% na dočítanie.