Transakčná daň, ktorá platí od 1. apríla tohto roka, komplikuje nákup liekov do ambulancií. Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR upozorňuje, že zaťažuje najmä odbornosti, ktoré aplikujú lieky s osobitným spôsobom úhrady A, AS.
„Podľa zákona ide o lieky, ktoré sa musia podávať ošetrujúcim zdravotníckym pracovníkom a nie sú poskytované v nemocnici. Zdravotné poisťovne ich ambulanciám platia ako pripočítateľnú položku k úhrade výkonu v ambulantnej starostlivosti,” priblížila asociácia.
Uviedla, že takéto lieky používajú najmä klinickí onkológovia, ale aj hematológovia či iné odbornosti, ktoré ich musia pre pacientov zaobstarať. Pri nákupe od dodávateľa však po novom zaplatia aj transakčnú daň.
„Okrem samotnej aplikácie musia tieto lieky odborne skladovať, manipulovať s nimi, prípadne zabezpečiť odbornú likvidáciu nespotrebovaného zvyšku. Všetko na náklady ambulancie a zdravotné poisťovne za ne zaplatia podľa kategorizácie cenu, ktorá môže byť nižšia ako cena, ktorú ambulancia zaplatí. Ambulantný poskytovateľ nemá žiadnu možnosť toto ovplyvniť,” poznamenala asociácia.
Jeden liek, trikrát transakčná daň
Súkromní lekári zároveň podotýkajú, že za liek, ktorý napríklad onkológ podá pacientovi v ambulancii, sa transakčná daň zaplatí trikrát, najprv pri nákupe distribútora od výrobcu, následne pri nákupe lekárne od distribútora a nakoniec pri nákupe ambulantného poskytovateľa pre konkrétneho pacienta od lekárne.
Aj špeciálny zdravotnícky materiál
Problém sa podľa ASL SR týka aj poskytovateľov, ktorí používajú špeciálny zdravotnícky materiál v rámci jednodňovej zdravotnej starostlivosti alebo v rámci diagnostického (SVLZ) pracoviska v čase, keď poistenec nie je hospitalizovaný.
„Na tieto subjekty, rovnako ako na ambulancie aplikujúce vo veľkej miere lieky s osobitným spôsobom úhrady A, AS je vplyv transakčnej dane naozaj vážny,” dodala asociácia.