Čas, za ktorý sa pacient dočká pomoci, ktorá mu môže zachrániť život, sa na Slovensku stále zlepšuje. Potvrdzujú to aj aktuálne dáta. „Za rok 2024 je priemerný dojazdový čas ambulancií záchrannej zdravotnej služby 11 minút a 43 sekúnd. Ide o najkratší čas za posledných päť rokov,“ uviedla pre HN Petra Klimešová, hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby.
Na porovnanie, v roku 2023 bol priemerný dojazd 12 minút a 11 sekúnd. Najdlhší zaznamenaný čas sa objavil v roku 2021, keď záchranári dorazili na miesto v priemere za 13 minút a 38 sekúnd.
Klimešová upozorňuje, že rýchlosť dojazdu ovplyvňuje viacero faktorov. Niektoré z nich sú nemenné, ide napríklad o cestnú infraštruktúru, hustotu dopravy či poveternostné podmienky. Kľúčovým však ostáva vyťaženosť ambulancií v danom regióne.
František Majerský, prezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov a poslanec Národnej rady za KDH, pripomenul, že aj z tohto dôvodu bola prijatá reforma záchraniek. Okrem iného bolo cieľom skrátiť čas dojazdu a zároveň odbremeniť záchranárov, aby mohli včas zasahovať pri najvážnejších prípadoch.
Zároveň však dodáva, že hoci sú štatistiky za rok 2024 najpriaznivejšie za posledných päť rokov, situáciu nepovažuje za uspokojivú. Najmä v prípadoch, ako sú infarkty alebo náhle cievne mozgové príhody, kde by podľa odporúčaní mala sanitka doraziť do ôsmich minút. Pomôcť by však mohli nové typy lekárskych posádok, ktoré zavádza spomínaná reforma.
Zostáva vám 70% na dočítanie.