Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) žiada splnomocnenca vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 MUDr. Petra Kotlára o predloženie metodiky testovania vakcín na posúdenie. Zvažuje tiež podanie trestného oznámenia.
ŠÚKL tak na výsledky analýzy šarží vakcín proti COVID-19, ktoré prezentoval MUDr. Kotlár na tlačovej konferencii. MUDr. Kotlár okrem iného uviedol, že „bola narušená integrita slovenského genofondu”, ako aj že „Moderna a Pfizer z očkovaných spravili geneticky modifikované organizmy, narábali s ľuďmi ako s kukuricou bez ich vedomia”.
ŠÚKL považuje Kotlárove názory za nevedecké, nebezpečné a spôsobilé ohroziť verejné zdravie. „Pán Kotlár sa síce stavia do pozície nezaujatého a slobodomyseľného prieskumníka, v skutočnosti jeho vyjadrenia vedú k šíreniu poplašnej správy a zvážime podanie trestného oznámenia,” informoval ŠÚKL.
Podľa ŠÚKL si mimoriadne tvrdenia vyžadujú mimoriadne dôkazy predtým, ako ich možno akceptovať ako dôveryhodné. „Už v minulosti sme sa stretli s tvrdeniami skupiny ľudí alebo jednotlivcov, ktoré sa neopierajú o vedecké poznatky, fakty a metodiky,” dodal ŠÚKL.
Zároveň ubezpečil verejnosť, že všetky lieky na Slovensku sú bezpečné. „Demokracia v krajine sa nemeria len slobodou slova, ale aj dôverou v inštitúcie, ktoré slúžia občanom krajiny,” zdôraznil ŠÚKL.
Potreba odbornej diskusie
V súvislsoti s vyjadreniami MUDr. Kotlára uviedla Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA), že v otázkach bezpečnosti a účinnosti vakcín by sa mali prioritne vyjadrovať odborníci, ktorí sa danej problematike dlhodobo venujú.
Podľa SK SaPA má Slovenská lekárska komora, SLovenská spoločnosť infektológie či Slovenská vakcinologická spoločnosť odborné kapacity a tiež kompetencie na objektívne hodnotenie výsledkov a poskytovanie relevantných informácií verejnosti.
Komora preto považuje za dôležité, aby verejnosť mala prístup k overeným vedeckým informáciám, a varuje pred neodbornými alebo zavádzajúcimi interpretáciami výsledkov analýz. „Dezinformácie môžu mať závažné dôsledky na zdravie populácie, znížiť ochotu verejnosti dodržiavať preventívne opatrenia a spôsobiť pokles dôvery v zdravotnícky systém,” podotkla SK SaPA a vyzvala lekárske odborné spoločnosti, ako aj SLK, aby sa aktívne zapojili do diskusie a poskytli verejnosti vedecky podložené stanoviská.
Vakcíny schválené regulačnými autoritami
SK SaPA zdôraznila, že vakcíny proti COVID-19 boli schválené na základe rozsiahlych klinických štúdií a priebežného monitorovania regulačnými autoritami, ako sú Európska lieková agentúra (EMA), Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) a ďalšie odborné inštitúcie.
„Akékoľvek podozrenia týkajúce sa bezpečnosti vakcín je potrebné odborne analyzovať a interpretovať v kontexte vedeckých štúdií, farmakovigilancie a štatistických dát, nie na základe selektívnych alebo zavádzajúcich informácií,” uviedla komora.
Ako ďalej doplnila, podporuje všetky aktivity, ktoré vedú k transparentnosti, odbornej diskusii a ochrane zdravia obyvateľstva. „Apelujeme na zodpovednosť všetkých zainteresovaných strán, aby komunikovali fakty založené na vedeckých dôkazoch a tým prispeli k dôvere v zdravotnícky systém a verejné zdravie,” vyhlásila SK SaPA.
Nepodložené názory vyvolávajú zbytočný strach
Podľa Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (LK UK) v Bratislave vyjadrenia MUDr. Kotlára neopodstatnene spochybňujú bezpečnosť a účinnosť mRNA vakcín a diskreditujú osvedčené postupy renomovaných medicínskych inštitúcií. LF UK preto Kotlárove vyjadrenia dôrazne odsudzuje.
„Je poľutovaniahodné, že pán Kotlár nepredložil žiadne vedecké dôkazy na podporu svojich kontroverzných tvrdení. Jeho nepodložené názory nielenže vyvolávajú zbytočný strach a neistotu v spoločnosti, ale zároveň podkopávajú dôveru verejnosti v overené medicínske postupy, ktoré sú kľúčové pre ochranu zdravia a životov ľudí," poznamenala LF UK.
Konanie a vyjadrenia MUDr. Kotlára považuje za nezodpovedné, nebezpečné a v rozpore s princípmi medicíny založenej na dôkazoch.