Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) a Slovenská akadémia vied (SAV) sa zhodujú, že mRNA vakcíny spĺňajú prísne parametre bezpečnosti a účinnosti. Riaditeľ štátneho ústavu Roman Dorčík uviedol, že dnes už je k dispozícii veľké množstvo údajov, ktoré jednoznačne ukazujú, že prínosy mRNA vakcín výrazne prevyšujú nad možnými rizikami.
„Každá šarža vakcíny je testovaná príslušným výrobcom, ako aj akreditovaným nezávislým laboratóriom pre kontrolu liečiv,” poznamenala SAV. Vládny splnomocnenec pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 MUDr. Peter Kotlár sa obrátil na ŠÚKL a SAV s otázkami o mRNA vakcínach na základe obavy, že by nezaočkovaní ľudia mohli nedobrovoľne dostať cez krvnú transfúziu očkovaciu látku.
„Ak vychádzam z predpokladu, že očkovanie bolo dobrovoľné, vyvstáva tu hrozba nevyriešených sporov. Ak sú v krvi cirkulujúce nanolipidové partikuly z mRNA, čo je v podstate samotné očkovanie, v prípade darcovstva krvi je veľká pravdepodobnosť, že neočkovaný pacient môže byť príjemcom krvi od očkovaného, a teda sme ho očkovali proti jeho vôli,“ vyhlásil MUDr. Kotlár.
ŚUKL v reakcii na Kotlárove otázky vysvetľuje, že do krvi sa dostane len malé množstvo nanolipidových častíc, ktoré telo v krátkom čase vylúči. „Prevažná väčšina nanolipidových častíc zostáva v mieste vpichu a v blízkych lymfatických uzlinách. Do krvného riečiska sa dostane iba veľmi malé množstvo, ktoré za krátky čas telo zmetabolizuje a vylúči,” doplnil ŠÚKL.
SAV upozorňuje, že samotná prítomnosť extrémne malého množstva látky nutne neznamená biologicky významný účinok. Detekčné metódy môžu zaznamenávať aj prítomnosť malého množstva degradovaných a biologicky neúčinných častí pôvodne podaných látok.
Prípady prenosu mRNA molekúl do krvných konzerv neevidujú
Vládny splnomocnenec sa okrem iného pýtal aj na to, či ak nanolipidové častice v krvnom riečisku cirkulujú, je možné, že sa následne stávajú súčasťou krvných konzerv pri darcovstve krvi. „Pravdepodobnosť prenosu mRNA vakcín cez transfúziu je extrémne nízka a do dnešného dňa nebol na svete zaznamenaný ani jeden takýto prípad. Vzhľadom na, to, že aktuálne neexistujú žiadne dôkazy, túto obavu považujeme za teoretický konštrukt. Okrem toho, preventívna 14-dňová lehota na darovanie krvi po očkovaní zabezpečuje, že všetky zložky vakcíny sú z tela úplne odbúrané, čím sa minimalizuje akákoľvek teoretická možnosť ich prenosu,” odpovedal ŠÚKL.
Extrémne nízku pravdepodobnosť prítomnosti lipidových nanočastíc a molekúl mRNA v krvných konzervách potvrdzuje aj SAV. „Po odbere prechádza krv spracovaním a kontrolou pred skladovaním. Pri transfúzii sa väčšinou používajú len určité zložky krvi, napríklad červené krvinky alebo plazma, čo ešte viac znižuje veľmi nízku pravdepodobnosť prítomnosti lipidových nanočastíc a mRNA. Z dostupných klinických dát tiež nie sú známe žiadne prípady, kde by lipidové nanočastice alebo molekuly mRNA prešli do krvných konzerv a následne boli prenesené na príjemcu transfúzie,” dodala SAV.
V súvislosti s tým opäť zdôraznila, že možnosť detekcie veľmi nízkych hladín zvyškov lipidových nanočastíc alebo mRNA v akýchkoľvek vzorkách nutne neznamená, že tieto detegované látky sú biologicky účinné. (kh)