Zdravotnícke komory považujú útoky na prácu ich funkcionárov a zamestnancov zo strany zákonodarcov za neprípustné, rovnako ako aj prípadné nedodržiavanie zákona jednej zo zdravotníckych komôr. Slovenská lekárska komora (SLK), Slovenská lekárnická komora (SLeK) a Slovenská komora zubných lekárov (SKZL) tak reagovali na vyjadrenia predstaviteľov strany Sloboda a Solidarita (SaS), ktorí vyzvali na prehodnotenie prínosu stavovských organizácií v zdravotníctve.
Podľa SaS Slovenská komora iných zdravotníckych pracovníkov (SKIZP) vyberala registračné a členské poplatky nad rámec zákona. V súvislosti s tým chce predložiť návrh zákona, ktorý by stanovil dobrovoľnosť registrácie v zdravotníckych stavovských organizáciách. Poslanec Tomáš Szalay (SaS) zároveň poznamenal, že registrácie a licencie zdravotníkov by mohol prevziať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Podľa komôr sú vyjadrenia predstaviteľov SaS nepochopením významu, logiky a princípov samosprávy vo všeobecnosti, nielen profesijnej. „Naše komory nepredstavujú záujmové združenia, ale vykonávajú významné samosprávne a regulačné úlohy v profesiách, ktoré sú pre štát kľúčové a životne dôležité. Okrem ochrany profesijných práv vykonávajú predovšetkým významné, štátom zverené kompetencie,” poznamenali komory.
Nízke registračné poplatky
Zdravotnícke komory zdôraznili, že ich činnosť je oveľa širšia než len zabezpečovanie registrácií zdravotníkom. Zároveň podotkli, že ju vykonávajú bez finančného príspevku zo strany štátu. Ako ďalej doplnili, všetky prenesené kompetencie realizujú za zlomok financií, ktoré by si vyžadovalo ich plnenie štátnymi orgánmi, pričom jediným zdrojom sú príspevky zdravotníckych pracovníkov.
„Ak ide o výkony, ktoré od komory vyžaduje štát, ako napríklad registrácia či vydávanie licencií, tak potom je logické, že úkony a úlohy pre zdravotníckeho pracovníka z tohto plynúce sú povinné. Tiež je však potrebné uviesť, že štát túto kompetenciu na komory preniesol, ale financovanie nechal na zdravotníkoch, ktorých komory združujú a ktorí sa skladajú na výkon administratívnych činností, ktoré vyžaduje štát a slúžia orgánom štátnej a verejnej správy,” podotkla Slovenská komora zdravotníckych záchranárov (SKZZ).
Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) doplnila, že dôvodom na zavedenie registrácie v komorách je verejný záujem na ochrane zdravia. Tento cieľ napĺňajú pri povinnej registrácii tým, že preverujú, či uchádzač spĺňa minimálne kvalifikačné predpoklady na výkon povolania a následne komora vykonáva aj dohľad nad jeho riadnym uskutočňovaním. SK SaPA poukázala tiež na nízku sumu registračných poplatkov, pričom uviedla, že súčasné mzdové podmienky sestier umožňujú úhradu registračného poplatku vo výške 15 eur za rok.
„Pre porovnanie možno poukázať na iné profesijné komory, ktorých členovia musia uhrádzať poplatky vo výške niekoľko stovák eur ročne, pričom ich členovia nemajú zákonom garantovanú minimálnu mzdu porovnateľne so zdravotníckymi povolaniami. Výkon záujmovej samosprávy je teda mimoriadne efektívnym a lacným spôsobom decentralizácie verejnej správy, ktorý je okrem iného napríklad odporúčaný aj Radou Európy,” vyhlásila SK SaPA.
Regulácia daných poplatkov podľa komôr už dávno neodzrkadľuje skutočné náklady, ktoré prenesený výkon štátnej správy vyžaduje. Ako priblížil prezident SLK MUDr. Jaroslav Šimo, poplatok za vedenie registrácie je centrálne určovaný, to znamená, že je odvodený zo zákona.
Slovenská komora psychológov (SKP) poukázala na to, že regulácia výšky poplatkov zákonom neumožňuje zvlášť pri malých komorách v plnom rozsahu realizovať rozsah činností a povinností, ktoré má komora z poplatku za vedenie v registri zabezpečiť.
Prezident SLeK PharmaDr. Ondrej Sukeľ uviedol, že výška poplatkov by nemala byť definovaná konkrétnou hodnotou, ale
Zostáva vám 49% na dočítanie.