Schvaľovanie zdravotníckych zákonov, na ktorých sa dohodla vláda s Lekárskym odborovým združením (LOZ) v decembri minulého roka, je naplánované na najbližšiu parlamentnú schôdzu. Podporu zatiaľ deklarovali podľa TASR strany Smer-SD a SNS. Po vyjadrení nespokojnosti štyroch poslancov z Hlasu-SD stratila koalícia istotu nadpolovičnej väčšiny, a preto je otázne, či sa schôdzu podarí otvoriť.
„Pracovné skupiny pripravujú jednotlivé návrhy zákonov, ktoré ministerstvo plánuje predložiť na najbližšiu parlamentnú schôdzu. Rezort zdravotníctva bude o všetkých krokoch včas informovať," uviedlo ministerstvo zdravotníctva.
Predseda Progesívneho Slovenska Michal Šimečka uviedol, že hnutie je pripravené pomôcť pri schvaľovaní zákonov, ak dôjde k dohode na termíne predčasných volieb. Rozhodnutie však podľa lídra PS nie je finálne. „Toto je zatiaľ predčasné, lebo ešte prebehnú nejaké rokovania, aj budeme mať zasadnutie klubu a uvidíme, ako to bude vyzerať tesne pred schôdzou," ozrejmil Šimečka. Dodal, že v tejto chvíli nedáva logiku, aby opozícia pomáhala vláde, ktorá v parlamente stratila väčšinu.
Klub SNS na jeseň minulého roka opustili poslanci Rudolf Huliak, Pavel Ľupták a Ivan Ševčík. Problémy nastali aj v strane Hlas-SD, z ktorej vylúčili dvoch poslancov Samuela Migaľa a Radomíra Šalitroša. Nespokojnosť s fungovaním Hlasu vyjadrili aj jej členovia Ján Ferenčák a Roman Malatinec.
Za otvorenie schôdze zodpovedá koalícia
Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) zatiaľ nie je rozhodnuté, či zdravotnícke zákony podporí. „Akonáhle budeme vedieť komplexný návrh zákona, povieme, či zahlasujeme za to. Ale pripomínam - s podmienkou, že bude otvorená schôdza," uviedol predseda KDH Milan Majerský s tým, že otvorenie schôdze je zodpovednosťou vládnej koalície.
Poslanci opozičnej SaS sa na najbližšej schôdzi nebudú prezentovať. Počkajú, či vláda bude mať väčšinu a bude schopná schôdzu otvoriť. „Ak bude treba podporiť návrhy, budeme konštruktívni, my ich podporíme, ale za podmienky, že sa dohodneme na predčasných voľbách," poznamenal predseda SaS Branislav Gröhling.
Hovorca hnutia Slovensko Matúš Bystriansky informoval TASR, že strana s otvorením februárovej schôdze parlamentu nepomôže. „Ak sa však dovtedy Ficovi podarí kúpiť neposlušných poslancov a schôdzu otvoria, zaujmeme stanovisko k hlasovaniu o jednotlivých zákonoch na základe ich obsahu," uviedol. Podotkol tiež, že ak by koalícia schválila pozmeňujúce návrhy opozičného hnutia, nemusela by riešiť hroziaci kolaps v zdravotníctve.