Rokovania medzi Lekárskym odborovým združením (LOZ) a poslednými nemocnicami o návrate lekárov boli dnes poobede úspešne ukončené. Odborári dosiahli s nemocnicami dohodu. Informoval o tom LOZ. Potvrdil to aj minister zdravotníctva Kamil Šaško, ktorý uviedol, že problém je vyriešený a od Nového roka nehrozia žiadne hromadné výpovede.
Podľa LOZ lekári po celom Slovensku odovzdávajú podpísané dodatky k pracovným zmluvám, ktoré garantujú sociálny zmier do konca februára. „Teraz je rad na vláde SR, aby splnila svoje sľuby a na prvom zasadnutí Národnej rady SR prijala zmeny, ktoré lekári požadujú. Objektívne musíme uznať, že v štátnych nemocniciach, ktoré spadajú pod ministerstvo zdravotníctva zabezpečil pán minister Kamil Šaško hladký chod,” poznamenali odborári.
Zároveň uviedli, že na druhej strane, nemocnice vo vlastníctve finančných skupín zlyhali vo vzťahu k svojim lekárom a preukázali voči nim výraznú neúctu, dokonca ohrozovali celoštátnu dohodu a návrat všetkých lekárov.
„Opätovne tým ukázali, že záujem zdravotníkov a pacientov je pre finančné skupiny až na druhom mieste a ich prioritou zostáva bezohľadný zisk. Táto situácia nám zanechala pachuť a jasne demonštruje, že finančné skupiny v našom zdravotníctve stále uprednostňujú finančný profit pred kvalitnou zdravotnou starostlivosťou,” uzavreli odborári.
Penta Hospitals namieta, že LOZ zdržiavalo dodatky k zmluvám. Kritizuje ho tiež za diskriminačný prístup voči lekárom, ktorí nepodali výpoveď. „V prvom rade neúctu voči pacientom prejavili odborári LOZu. Chceli si diktovať oveľa viac, ako reálne vyrokovali. Svoju neúctu prejavili aj voči ostatným prevádzkovateľom a sektorovým partnerom, s ktorými odmietali rokovať. Samotné dodatky k zmluvám zdržiavali a neposúvali ich riaditeľom nemocníc. Navyše LOZ chcel presadiť diskriminačný prístup voči všetkým lekárom, ktorí sa odmietli zúčastniť protestných výpovedí," povedal hovorca Penta Hospitals Tomáš Kráľ.
Doplnil, že v posledných hodinách tohto roka odborári uviedli celý sektor vrátane verejnosti do neistoty a ohrozili prevádzkyschopnosť veľkých štátnych nemocníc. „Napriek tomu, že LOZ chce panovať celému sektoru zdravotníctva, odborári nie sú pripravení na vecnú odbornú diskusiu a už vôbec nechcú niesť zodpovednosť za škody, ku ktorým ich protestné akcie v konečnom dôsledku povedú. Toto nie je dobré východisko pre ďalšiu perspektívu slovenského zdravotníctva," dodal Kráľ.