Zber liekového odpadu z lekární stál v minulom roku viac ako 970-tisíc eur, pričom sa vyzbieralo vyše 291 ton odpadu. Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) upozorňuje, že nespotrebované lieky predstavujú ekologickú aj finančnú záťaž.
„Počas jarného zberu sa vyzbieralo 237 ton odpadu, kým počas jesenného zberu to bolo približne 54 ton. Uvedené množstvo predstavuje kumulovaný odpad z jesenného turnusu v roku 2023 a jarného zberu tohto roka, ktoré sa z technických príčin uskutočnili spoločne. V roku 2023 sa jesenný zber neuskutočnil kvôli dočasnému uzavretiu spaľovní určených na likvidáciu nebezpečného liekového odpadu,” informoval ŠÚKL.
Zároveň pripomenul, že pacienti môžu nespotrebované lieky odniesť do ktorejkoľvek lekárne. Jarný turnus zberu liekového odpadu sa začína vo februári.
„V záujme zefektívnenia celého procesu by sme všetky lekárne chceli vyzvať, aby stav svojho odpadu nahlásili prostredníctvom aplikácie LEKÁREŇ najneskôr do 14. februára 2025,“ uviedol riaditeľ štátneho ústavu Roman Dorčík a dodal, že lekárne, ktoré informácie aktualizovali, sú už zahrnuté do plánovania odvozu.
Lieky sa nesmú vyhadzovať do komunálneho odpadu ani splachovať do toaliet, pretože môžu kontaminovať pôdu a podzemné vody, čím ohrozujú životné prostredie aj verejné zdravie. Lieky je potrebné odovzdať iba vo vnútornom obale, ako je blister, sklenená alebo plastová nádoba či hliníková tuba. Vonkajší obal a príbalový leták patria do komunálneho odpadu a môžu sa recyklovať.