Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR odhalil nedostatky pri financovaní a fungovaní mobilných odberových miest (MOM) v období rokov 2020 až 2023. Upozornil pritom, že ministerstvo zdravotníctva nie je schopné v tejto súvislosti poskytnúť komplexnú databázu so spoľahlivými údajmi. TASR o tom informovala hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková.
Celkové výdavky zo štátneho rozpočtu na MOM analytická jednotka NKÚ odhaduje na 317 miliónov eur. Z toho na testy použité v MOM-kách zo štátnych zdrojov išlo podľa jej odhadu 237 miliónov eur. „Celý systém MOM bol značne chaotický, čo nahrávalo tým, ktorí chceli na nefungujúcom systéme bez akejkoľvek kontroly zarobiť a pre ktorých bol verejný záujem obťažujúcim slovným spojením," skonštatoval šéf kontrolórov Ľubomír Andrassy.
Ako problémová sa podľa analytikov ukázala nedostatočná evidencia výdavkov, nezrovnalosti v rozmiestnení MOM a výrazné rozdiely v počte vykonaných testov, ako aj pri nákladoch na testovanie. Národní kontrolóri upozorňujú na potrebu ďalších preverovaní zo strany zodpovedných orgánov a zvýšenie transparentnosti pri používaní verejných zdrojov rezortom zdravotníctva. Zistenia úrad postúpil okrem iného orgánom činným v trestnom konaní či finančnej správe pre ďalšie využitie.
NKÚ sa v druhom polroku tohto roka pozrel na proces vzniku, fungovania a kontroly MOM. Analýza národnej autority pre externú kontrolu nezahŕňa celoplošné testovania, keďže tie neboli realizované prostredníctvom MOM-iek, ani veľkokapacitné odberové miesta, ktoré predchádzali vzniku mobilných.
Vláda v stredu rokovala o téme financovania MOM aj v kontexte správy NKÚ, ktorá poukázala na nedostatky pri financovaní. Šéf NKÚ po rokovaní o bode uviedol, že z príkazu vedenia ÚVZ údajne došlo v závere roka 2023 k výmazu dát, ktoré sa týkali fungovania MOM, preto ostali nedostupné kľúčové informácie o tom, kto koľko MOM prevádzkoval, koľko bolo testovaných či koľko zo štátnych prostriedkov smerovalo na podporu a prevádzku MOM. Preto nemožno podľa Andrassyho riadne zúčtovať vynaloženie peňazí z rozpočtu.
Najvyšší kontrolný úrad spolupracuje s políciou a finančnou správou
Polícia, Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR a Finančná správa SR sa dohodli na spolupráci. „Prezident Policajného zboru Ľubomír Solák prijal na pôde Prezídia Policajného zboru predsedu NKÚ Ľubomíra Andrassyho a prezidenta Finančnej správy SR Jozefa Kissa. Na stretnutí sa dohodli na intenzívnej komunikácii a spolupráci, za políciu prezident Policajného zboru ubezpečil, že sa zisteniami bude zaoberať špecializovaný tím Covid," priblížila polícia.
Predseda NKÚ zbavil v tejto súvislosti podľa polície svojich zamestnancov mlčanlivosti. Tí budú súčinní s políciou a aj s tímom finančnej správy, ktorý preveruje informácie kontrolórov v kontexte možných pochybení zo strany prevádzkovateľov MOM-iek.
Špecializovaný vyšetrovací tím bol zriadený v rámci Úradu boja proti organizovanej kriminalite na protikorupčnej jednotke s cieľom preverenia podozrení z protiprávneho nakladania s verejnými financiami počas pandémie nového koronavírusu.
Úrad verejného zdravotníctva sa bráni
Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR uviedol, že v plnej miere spolupracoval s ministerstvom zdravotníctva a Najvyšším kontrolným úradom SR a doložil všetky relevantné informácie, o ktoré požiadali a ktoré k uvedenej problematike mal k dispozícii.
„ÚVZ SR nedal vymazať dáta týkajúce sa mobilných odberových miest (MOM). Práve naopak, Úrad verejného zdravotníctva v súvislosti s registrom MOM ponechal dáta o odberných miestach v databáze Moje eZdravie a nedošlo teda k ich výmazu,” namieta ÚVZ SR.
Zároveň úrad doplnil, že nezbieral údaje relevantné pre problematiku financovania mobilných odberových miest. „ÚVZ SR disponuje čestným vyhlásením NCZI zo dňa 22.11.2023, v ktorom sú jasne vyšpecifikované, ktoré údaje boli v databáze Moje eZdravie ponechané a ktoré údaje boli vymazané,” poznamenal úrad. (kh)