Minister zdravotníctva Kamil Šaško informoval vládu o finančnej situácii najväčších štátnych nemocníc. FOTO: TASR/M. Baumann
StoryEditor

Nemocnice sú obrovským dlžníkom, Sociálnej poisťovni nezaplatili stovky miliónov. K zemi ich ťahajú platy

06.11.2024, 15:56
  • Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s Inštitútom zdravotných analýz vypracovali materiál o finančnom zdraví nemocníc.
  • Čo z neho vyplýva?
  • Analytik Dušan Zachar pre HN povedal, že najväčší problém udržať si finančné zdravie majú veľké štátne a fakultné nemocnice.
  • Naopak, problém nemajú súkromné nemocnice či zariadenia, ktoré sa stihli v minulosti pretransformovať na akciové spoločnosti.

Nekonečný príbeh. Nemocnice čelia stále rovnakému problému – rok čo rok sa zadlžujú. Vo svojej tohtoročnej správe na to upozornil aj Najvyšší kontrolný úrad.

Dosiaľ sa pritom podľa kontrolórov nenašiel taký mechanizmus, ktorý by bol nápomocný a problém by sa vďaka nemu neprehlboval.

Finančné zdravie nemocníc analyzoval aj materiál ministerstva zdravotníctva v spolupráci s Inštitútom zdravotných analýz. Vyplynulo z neho, že najväčšiu časť dlhu, takmer 90 percent, má na svedomí 12 prevažne univerzitných a fakultných nemocníc. 

Výrazný balvan

Tento článok je určený pre predplatiteľov.
Zostáva vám 90% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
25. jún 2026 15:53