Lekárske odborové združenie (LOZ) apeluje na prezidenta Petra Pellegriniho, aby nepodpísal schválenú novelu zákona o zdravotnej starostlivosti a vrátil ju späť Národnej rade SR. Odborári uviedli, že prijatie tejto novely nie je schopné efektívne riešiť problémy slovenského zdravotníctva a, naopak, eskaluje konflikt.
„Sme presvedčení, že poslanci Národnej rady by mali mať na pamäti, že takéto zákony formujú novú politickú kultúru. Nútiť jednotlivca pracovať, keď sa slobodne rozhodol odísť, prekračuje hranice demokracie a narúša demokratické princípy,” upozorňujú lekárski odborári a v súvislosti s tým žiadajú prezidenta o osobné stretnutie. Chcú s ním podrobnejšie prediskutovať svoje obavy a navrhnúť alternatívne prístupy, ktoré by mohli prispieť k zlepšeniu situácie v slovenskom zdravotníctve.
Odborári po schválení novely zákona parlamentom vyhlásili, že postoj lekárov sa nemení. „My sme tie výpovede podávali hlavne kvôli tomu, že vláda prestala dodržiavať memorandum, prestala dodržiavať dohody, ktoré s nami uzavrela, takže naozaj nemôžeme očakávať, že toto nejako zmení náš postoj. Ba priam ešte opačne," povedal člen LOZ Dalibor Fedák.
Návrh zákona nie je systémovým riešením krízy
Prezidentovi napísal aj Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb. Navrhované legislatívne úpravy vníma ako problematické a nedostatočne prepracované. Žiada preto Pellegriniho, aby zvážil nepodpísanie návrhu zákona.
Zväz nesúhlasí so selektívnym výberom zdravotníckych povolaní. „Navrhované opatrenia sa vzťahujú iba na niektoré zdravotnícke povolania, ako sú lekári, sestry, pôrodné asistentky, praktické sestry-asistenti, rádiologickí technici a sanitári. Tento prístup diskriminuje ostatné profesie v zdravotníctve, ktoré sú rovnako nevyhnutné pre zabezpečenie zdravotnej starostlivosti,” uviedol zväz.
Kritizuje tiež vágnu definíciu kriickej nedostupnosti, ako aj nejasné kritériá pre vyhlásenie mimoriadnej situácie. Nepozdáva sa mu ani chýbajúce časové obmedzenie a vytváranie nebezpečného precedensu pre spoločnosť.
„Rozumieme potrebe zabezpečiť ochranu života a zdravia občanov Slovenskej republiky, avšak sme presvedčení, že navrhované riešenie bolo pripravené narýchlo, bez dostatočnej verejnej a odbornej diskusie. Tento návrh nepovažujeme za systémové riešenie pre súčasnú krízovú situáciu v zdravotníctve,” doplnil zväz.