Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) odmieta represívne opatrenia vlády voči zdravotníckym pracovníkom a ako riešenie situácie očakáva konštruktívny dialóg, ktorý prinesie systémové riešenia, aby sa neprehlbovalo napätie medzi zúčastnenými stranami a nedošlo k ohrozeniu poskytovania zdravotnej starostlivosti.
„Lekári, sestry i iní zdravotnícki pracovníci v ústavnej i ambulantnej sfére na Slovensku dlhodobo a každý deň zažívajú silnú a stále narastajúcu frustráciu z ošetrovania pacientov v dlhodobo kolabujúcom systéme zdravotnej starostlivosti, ktorý napriek ich opakovaným dlhoročným žiadostiam zostáva bez vízie systémových riešení," vyhlásila prezidentka ZAP Jaroslava Orosová.
Vláda schválila návrh legislatívnych úprav, ktoré umožňujú vyhlásiť mimoriadnu situáciu aj v prípade kritickej nedostupnosti zdravotnej starostlivosti, zároveň zdravotníci musia v období vyhlásenia takejto mimoriadnej situácie poskytovať zdravotnú starostlivosť. Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) po schválení návrhu, ktorý je zaradený na aktuálnu schôdzu Národnej rady SR a má sa prerokovať v skrátenom konaní, upozornil, že má ísť o nástroj na zabezpečenie ochrany života a zdravia v prípade, že lekári podajú hromadné výpovede.
Lekárske odborové združenie o vládnom kroku poznamenalo, že kabinet nie je ochotný riešiť problémy v zdravotníctve a nariaďuje nútené práce tým, ktorí riešenie problémov požadujú. Obe strany zároveň deklarovali ochotu dohodnúť sa. Lekárski odborári s ministrom Šaškom rokujú aj v utorok. So zmenou legislatívy nesúhlasí ani opozícia či Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb.