Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb nesúhlasí s novelami zákonov, ktoré boli schválené vládou v súvislosti s výpoveďami lekárov. Podľa zväzu boli opatrenia šité horúcou ihlou bez verejnej a odbornej diskusie a bez vytvoreného časového priestoru a nie sú v súlade s Ústavou Slovenskej republiky. Upozorňuje tiež na to, že boli vybraté len určité zdravotnícke povolania, na ktoré sa majú tieto opatrenia vzťahovať.
Zväz vidí problém v trvalom stave navrhovaných noviel zákonov bez stanovenia obdobia platnosti, ako aj v zvolenom postupe novelizácie, pretože vytvára precedens aj pre iné činnosti v spoločnosti. Zároveň kritizuje fakt, že mimoriadna situácia môže byť podľa návrhu vyhlásená aj na základe sociálnych alebo iných faktorov, pričom nie je stanovené o aké konkrétne faktory ide.
„Kritická nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti je podľa predkladateľa taká situácia, keď poskytovatelia nie sú schopní zabezpečiť dostupnosť zdravotnej staroslivosti, pričom táto situácia vznikne nezávisle od ich vôle. Zahŕňa nielen aktuálny stav, ale aj situácie, pri ktorých existuje potencionálna hrozba, že takýto stav nastane aj v budúcnosti. Okrem iného tam patrí aj nedostatok personálu,” uviedol zväz.
V tejto súvislosti vyzval poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, aby v navrhovanej podobe zákon neschválili. V prípade, že by zákon parlamentom prešiel, umožnil by vyhlásiť mimoriadnu situáciu, počas ktorej by zdravotníci boli nútení poskytovať zdravotnú starostlivosť. (kh)