Budúci rok prinesie lepšiu prevenciu rakoviny pľúc a prostaty. Obe patria medzi najčastejšie sa vyskytujúce onkologické choroby s vysokou mierou úmrtnosti. Poslanci Národenej rady Slovenskej republiky schválili novelu zákona, ktorá prispeje k rozšíreniu skríningových programov.
„Skríning onkologických chorôb je jedným z najúčinnejších nástrojov na boj proti rakovine. Slúži na zachytenie onkologickej choroby vo včasnom štádiu alebo u zdanlivo bezpríznakovej populácie. Včasné odhalenie rakoviny zvyšuje šance na úspešnú liečbu a zároveň je menej nákladné na zdravotnú starostlivosť,” uviedlo ministerstvo zdravotníctva.
Na Slovensku sú v súčasnosti plne hradené z verejného zdravotného poistenia tri druhy skríningu onkologických chorôb, a to rakoviny krčka maternice, rakoviny hrubého čreva a konečníka a rakoviny prsníka. Od budúceho roka bude postupne spustený skríning rakoviny pľúc a rakoviny prostaty. Pilotný projekt skríningu rakoviny prostaty bude v novom roku uvedený do praxe ako prvý v Banskobystrickom kraji. Skríning rakoviny pľúc spustia najskôr v Bratislavskom a Nitrianskom kraji, následne na ďalších pracoviskách s hrudníkovou chirurgiou.
„Organizovaný prístup k skríningu onkologických chorôb, ktorý zavádzame novelou zákona, prináša efektívnejšiu organizáciu pozývania poistencov na vyšetrenie s cieľom zlepšiť účasť obyvateľstva na skríningových programoch. Zdravotné poisťovne budú v intervale odporúčanom odborníkmi adresne pozývať cieľovú skupinu obyvateľstva, ktorá je identifikovaná ako riziková z hľadiska typu onkologickej choroby. Výnimkou je skríning rakoviny pľúc, ktorý bude indikovať všeobecný lekár alebo pneumológ,” vysvetlilo ministerstvo.
Ako ďalej informovalo, centralizovaný prístup umožní systematicky sledovať účasť na skríningu, zbierať údaje o cieľovej skupine obyvateľstva, na ktorú je skríning zameraný, a vyhodnocovať ich. Podrobnosti týkajúce sa napríklad kritérií výberu cieľovej populácie oprávnenej na skríning, intervalu vykonávania skríningu či požiadaviek na pracoviská vykonávajúcich skríning budú upravovať vykonávacie predpisy. Na ich znení ministerstvo momentálne úzko spolupracuje so zástupcami odborných spoločností a členmi komisie pre skríning onkologických chorôb. Účinnosť právnych predpisov je plánovaná od 1. júla 2025. (kh)