Shutterstock
StoryEditor

Pod krídlami NCZI má vzniknúť Národný archív obrazových vyšetrení

11.07.2024, 14:00
Autor:
TASRTASR

Celkovo je na projekt vyčlenených z plánu obnovy viac ako 8 miliónov eur.

Na Slovensku má vzniknúť Národný archív obrazových vyšetrení. Má umožniť zdieľanie akýchkoľvek obrazových vyšetrení medzi zdravotníkmi aj medzi nimi a pacientami. Financovať sa má z prostriedkov plánu obnovy. Na účel je vyčlenených viac ako osem miliónov eur. Vláda v utorok určila ako prijímateľa peňazí na projekt Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI).

"Cieľom projektu je systematická archivácia vyšetrení a ich spárovanie s anamnézou či inými vyšetreniami daného pacienta, čím bude umožnené komplexné vyhodnotenie zdravotného stavu pacienta a nastavenie personalizovanej liečby na základe všetkých dostupných dát. Taktiež bude umožnený jednoduchší prístup k predchádzajúcim vyšetreniam pacienta, a tým pádom jednoduchšie posúdenie progresie v čase," ozrejmilo Ministerstvo zdravotníctva SR. Zároveň bude možné budovať databázy a súbory, ktoré budú následne využívané napríklad na trénovanie umelej inteligencie ako nástroja na zabezpečenie pomoci pri diagnostike.

image

Slovenská firma: Umelú inteligenciu sme vytrénovali na záchranu ľudských životov, investovali do nás aj desiatky lekárov z USA

Celkovo je na projekt vyčlenených z plánu obnovy viac ako 8,03 milióna eur. "Uvedené finančné zdroje predstavujú hornú hranicu rozpočtu, ktorý bude ďalej spresnený a až na základe skutočnej potreby bude stanovená potrebná výška finančných prostriedkov," ozrejmilo ministerstvo.

(tasr)

01 - Modified: 2025-10-17 09:17:24 - Feat.: - Title: „Beháme ako psy.“ Siete ambulancií vznikajú najmä v dvoch odboroch, experti menujú výhody a nevýhody 02 - Modified: 2025-10-17 08:07:24 - Feat.: - Title: Zdravotný brat o slovenskom zdravotníctve: Vyčerpaní ideme z práce aj do práce. Chýba čas na rodinu i jedlo 03 - Modified: 2025-10-16 07:27:17 - Feat.: - Title: Dôležité je udržať odborníkov u nás, hovorí prezidentka angiológov 04 - Modified: 2025-10-10 11:53:05 - Feat.: - Title: Na zdravotníctvo má ísť v roku 2026 vyše 10,6 miliardy eur 05 - Modified: 2025-10-10 06:46:22 - Feat.: - Title: Hlavné mesto príde o tri nemocnice, znie aktuálny plán. Čo bude s budovami a lukratívnymi pozemkami?
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
17. október 2025 23:18