StoryEditor

Unikátna operácia: V Košiciach vykonali alogénnu transplantáciu pankreatických ostrovčekov

18.09.2023, 14:30
Autor:
TASRTASR

V pooperačnom priebehu u pacientky nezaznamenali závažné komplikácie, úspešnosť transplantácie buniek pankreasu majú ukázať nasledujúce týždne.

V Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura Košice (UNLP) v spolupráci s českým Inštitútom klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM) zrealizovali alogénnu transplantáciu Langerhansových ostrovčekov (LO).

Išlo o prvú operáciu tohto druhu na Slovensku. Endokrinné bunky produkujúce inzulín získali z pankreasu mŕtveho darcu a transplantovali ich pacientke s cukrovkou 1. typu. TASR o tom informovala hovorkyňa nemocnice Monika Krišková.

Mladá žena má cukrovku od detstva, zlepšiť jej zdravotný stav nedokázala ani moderná inzulínová liečba. K tomu má viaceré chronické komplikácie a pre zlyhanie obličiek vyše roka chodila na dialýzu.

Začiatkom septembra jej transplantovali obličku a o tri dni na to sa vyskytla možnosť transplantovať jej aj Langerhansových ostrovčekov, ktoré produkujú hormóny potrebné na reguláciu krvného cukru.

Príprava

Prípravu na transplantáciu Langerhansových ostrovčekov sa začali už pred pár mesiacmi. "Po identifikácii vhodného darcu orgánov sme vyvinuli maximálne úsilie na odber pankreasu a jeho následné spracovanie," uviedol primár transplantačného oddelenia Igor Gaľa s tým, že počas 48 hodín, ktoré mali na samotnú realizáciu transplantácie Langerhansových ostrovčekov, potrebovali skoordinovať veľký počet ľudí.

Langerhansové ostrovčeky získané z pankreasu mŕtveho darcu v pražskom IKEM transplantoval do pečene pacientky Štefan Hulík z I. chirurgickej kliniky.

Transplantáciu na operačnej sále riadil prednosta Kliniky diabetológie IKEM Peter Girman, ktorý pricestoval z Prahy do Košíc s pripravenou infúziou ostrovčekov.

V pooperačnom priebehu u pacientky nezaznamenali závažné komplikácie, úspešnosť transplantácie buniek pankreasu majú ukázať nasledujúce týždne.

Kvalita života

Podľa diabetologičky z I. internej kliniky Ingrid Draveckej možno u pacientky očakávať celkové zlepšenie kvality života a vyrovnanejšie hladiny cukru v krvi - bez výskytu závažných hypoglykémií.

Takisto sa u nej môže čiastočne obnoviť vnímanie varovných príznakov hypoglykémie, ktoré ju na tento život ohrozujúci stav upozornia.

"Na druhej strane musíme poznamenať, že transplantácia Langerhansových ostrovčekov nevedie k úplnému vynechaniu podávania inzulínu," vysvetlila.

Podľa Kriškovej sa UNLP vďaka spolupráci s IKEM môže zapojiť do projektu medzinárodnej spolupráce pri transplantácii Langerhansových ostrovčekov.

"Košické transplantačné centrum UNLP ašpiruje na to, aby slovenským pacientom s diabetom ponúklo komplexný program transplantácie pankreasu, či už ako transplantácie celého orgánu, alebo transplantácie Langerhansových ostrovčekov. Táto uskutočnená transplantácia je prvým krokom na tejto ceste," dodal riaditeľ UNLP Ľuboslav Beňa.

01 - Modified: 2023-08-21 05:03:36 - Feat.: - Title: V Martine vykonali biopsiu u pacienta s jednou obličkou 02 - Modified: 2023-08-12 10:00:00 - Feat.: - Title: Košická nemocnica začína s unikátnym programom v ortopédii 03 - Modified: 2023-08-03 11:30:00 - Feat.: - Title: V Košiciach odobrali a transportovali bijúce srdce do Prahy 04 - Modified: 2023-06-10 05:01:17 - Feat.: - Title: Univerzitná nemocnica v Košiciach opäť získala celosvetové ocenenie za starostlivosť o pacientov s cievnou mozgovou príhodou 05 - Modified: 2023-05-26 06:29:15 - Feat.: - Title: Skríning pečene odhalil závažné ochorenie u každého deviateho Slováka. Je to alarmujúce, hovorí hepatológ
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
18. september 2023 14:37